بورس

یک کارشناس بازار سهام اعلام کرد: اتفاق خاصی در اقتصاد کشور رخ نداده که شاخص بورس تا این اندازه و بدون دلیل رشد کند و این افزایش بدون پشتوانه صورت گرفته است.

امید احمدی در گفتگو با خبرنگار ایبِنا در خصوص دلایل رشدهای پیاپی شاخص بورس در هفته های گذشته گفت: به طور معمول رونق بازار سرمایه در گرو اتفاقات داخلی کشور  و نیز تحولات بین المللی است.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: در سطح جهانی مجموعه عوامل رخ داده در ماه های گذشته، بهانه‌ و دلایل مناسب و منطقی را برای رونق نسبی معاملات بورس و کلیت بازار سهام در پی داشته است.

وی اضافه کرد: به عنوان مثال تعادل قیمت جهانی نفت و افزایش آرام آن، این روزها موجب شده تا قیمت جهانی هر بشکه نفت به حدود ۶۵ دلار برسد که نسبت به یکی دو سال گذشته که قیمت طلای سیاه ۴۰ دلار در هر بشکه بود اتفاق و خبر خوبی برای اقتصاد نفتی کشور ما است.

رشد جهانی قیمت نفت

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: از سوی دیگر چشم‌انداز مثبت رشد جهانی قیمت نفت نیز از دیگر دلایلی است که موجب شده تا قیمت سهام برخی شرکت ها در بازار سرمایه با اقبال مواجه شود و کلیت بازار سهام از این جهت با تعادل و روند به نسبت مثبتی روبرو شود.

وی اذعان داشت: از سوی دیگر بهبود شرایط جهانی کالاها به ویژه فلزات پایه از دیگر دلایل بهبود شرایط بازار سهام و نیز رشد قیمت سهام شرکت های فلزی از جمله تولیدکنندگان مس در کشور است.

احمدی همچنین از آرامش نسبی ایجاد شده در منطقه خاورمیانه در پی از میان رفتن گروه تروریستی داعش اشاره کرد و افزود: از این جنبه نیز ریسک‌های حاکم بر اقتصاد و بازار سرمایه کشور کاهش یافته و موجب شده است تا معاملات بازار سهام در فضایی آرام دنبال شود.

وی تصریح کرد: نکته مهم دیگر به عنوان یکی از ریسک‌های کهنه و سیاسی، موضوع اجرایی شدن برجام و اظهارات تند رییس جمهور ایالت متحده است که خوشبختانه با موضوع‌گیری های کشورهای اروپایی و جانبداری از برجام، به نظر نمی‌رسد که اتفاق بدی از این جنبه اقتصاد و بازار سرمایه کشور را تهدید کنند.

عوامل داخلی تاثیرگذار

این کارشناس بازار سرمایه در ادامه با اشاره به عوامل داخلی تاثیرگذار بر شرایط بازار سهام افزود: نکته مهم در خصوص وضعیت کنونی اقتصاد این است که این روزها قیمت دلار با رشد هفته های اخیر خود به کانال ۴۲۰۰ تومان رسیده و به نظر نمی رسد که دیگر شاهد دلار با قیمت پایین تر از ۴ هزار تومان در کشور باشیم.

وی اضافه کرد: بنابراین از این جنبه همواره بازار سرمایه از رشد قیمت دلار استقبال کرده و تاثیر مثبت گرفته و می توان یکی از دلایل رشد کنونی قیمت سهام برخی شرکت ها و در پی آن افزایش شاخص بورس را به این مولفه نسبت داد؛ کما اینکه در سال ۹۲ هم که معامله‌گران شاهد رشد شدید شاخص بورسی بودند، یکی از دلایل آن افزایش نرخ دلار بود.

رونق نسبی در بازار

این فعال بازار سرمایه اظهارداشت: از سوی دیگر معمولا در نیمه دوم چهار ساله فعالیت دولت ها به طور معمول بازار سهام با رشد و رونق نسبی به کار خود ادامه داده که در خصوص دولت حسن روحانی نیز این اتفاق صدق می‌کند.

وی همچنین از تورم موجود در اقتصاد کشور به عنوان عاملی دیگر در راستای افزایش شاخص بورس یاد کرد و افزود: این روزها دیگر به نظر نمی رسد که تورم موجود در جامعه یک رقمی باشد، بنابراین هر تورمی می تواند به عنوان محرکی برای بازار سهام مطرح باشد که نتیجه آن را می تواند در وضعیت این روزهای بازار سهام و شاخص بورس مشاهده کرد که افزایش نامحسوس قیمت سهام شرکتها را به همراه داشته است.

رشد بدون پشتوانه

احمدی در ادامه تاکید کرد: با توجه به مجموعه عوامل یاد شده رونق نسبی بازار سرمایه و در پی آن رشد شاخص بورس تا حدودی توجیه پذیر است، اما نکته مهم و قابل تامل در خصوص رشدهای پیاپی شاخص بورس و نزدیک شدن آن به ارتفاع ۱۰۰ هزار واحد این است که اتفاق خاصی در اقتصاد کشور رخ نداده که شاخص بورس تا این اندازه و بدون دلیل رشد کند.

وی افزود: متاسفانه همانند سال های گذشته در حال حاضر نیز اقتصاد کشور در رکود بسر می برد، بنابراین رشدهای پیاپی این روزهای شاخص بورس نمی تواند پایدار بماند. این تحلیل گر در ادامه گفت: افزایش چشمگیر شاخص بورس به دلیل رشد تولید و سودآوری بنگاه ها و شرکت ها نیست؛ بنابراین نباید به رونق این روزهای شاخص بورس دلخوش کرد.

تصمیم گیری صحیح سرمایه گذاران

احمدی در ادامه با تاکید بر این که زمانی می توان از رونق پایدار در بازار سهام و افزایش شاخص یاد کرد که در پی اتفاقاتی در اقتصادی کشور، تولید و سودآوری شرکت ها افزایش یافته و از این طریق، شاخص بورس به عنوان نماگر بازار سرمایه و بورس به عنوان دماسنج اقتصاد کشور این رشد و رونق را نشان دهد.

وی گفت: بر این اساس کسانی که ادعا می کنند رونق این روزهای بورس پایدار و کاملا منطقی است باید به این پرسش پاسخ دهند که در یکسال گذشته چه اتفاقی در اقتصاد کشور افتاده که این روزها تاثیر خود را بر بازار سهام و شاخص بورس گذاشته است.

این کارشناس بازار سرمایه در پایان تاکید کرد: معامله گران و تازه واردان به بازار سهام، رشدهای پیاپی شاخص بورس را ملاک تصمیم گیری های خود قرار ندهند و با دقت فراوان خبرها و گزارشات مربوط به صنایع را در سطح جهانی و داخلی رصد کنند و بسته به شرایط بنیادی شرکت ها اقدام به خرید و فروش سهام در بازار سرمایه کنند.

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • سس ۱۲:۴۱ - ۱۳۹۶/۱۰/۰۵
    0 0
    بله موافقم ممنون بابت انتشار این خبر خوبتون امیدوارم به واقعی شدن رفتار معامله گران در بورس منجر بشه

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =