• ۱۶ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۷
  • کد خبر: 81637
تراکنش ناموق

تراکنش شما ناموفق بود! هرکدام ما بارها با این جمله روی قبض‌های رسید دستگاه‌های کارتخوان مواجه و برای تکمیل فرآیند خرید مجبور شدیم دوباره کارت خود را روی دستگاه کارتخوان بکشیم.

به گزارش ایبِنا، خطاهای تراکنشی دارای انواع مختلفی مانند خطای پذیرندگی، خطای کاربری، خطای صادرکنندگی، خطای شاپرکی و خطای کسب و کار است.

خطای کاربری همواره عمده‌ترین دلیل بروز خطاها بوده و طبق آخرین آمار شاپرک در آذرماه ۱۳۹۶ خطای کاربری ۸۷/۶۷ درصد از کل خطاهای تراکنشی را شامل شده است. این نوع خطا به عملکرد شبکه پرداخت ارتباطی نداشته و ناشی از عملکرد دارنده کارت مانند کمبود موجودی یا فراموشی رمز است.

همچنین کمترین سهم در تراکنش‌های خطادار مربوط به خطای شاپرکی با سهم ۰/۰۲ درصدی از کل تراکنش‌ها بوده است. این نوع خطا مربوط به سوئیچ شرکت شاپرک است.

خطای پذیرندگی نیز یکی دیگر از خطاهای سیستم تراکنش آنلاین است اما علت بروز این خطا، سوئیچ شرکت ارائه خدمات پرداخت است.

تعریف کلی و جامعی که از خطای پذیرندگی می‌توان ارائه داد این است که چنانچه در تراکنشی علت بروز خطا، سوئیچ شرکت ارائه دهنده خدمات پرداخت باشد و تراکنش از دید شبکه الکترونیکی پرداخت کارت (شاپرک) ناموفق باشد، خطای پذیرندگی رخ داده است.

شرکت شاپرک ماهانه عملکرد شرکت‌های ارائه دهنده خدمات پرداخت از منظر تراکنش‌های ناموفق حوزه پذیرندگی را مورد بررسی قرار می‌دهد که هدف آن، انجام مقایسه‌ای بین شرکت‌ها در پشتیبانی از تراکنش‌های صحیح و دقت در عملکرد است.

بدین منظور سهم خطای پذیرندگی از تعداد کل تراکنش‌های هر شرکت PSP محاسبه می‌شود تا بررسی شود که کدام شرکت عملکرد بهتری از این منظر داشته است.

طبق گزارش شاپرک در آذرماه ۱۳۹۶، شرکت تجارت الکترونیک پارسیان جایگاه نخست در بهترین عملکرد از منظر نسبت خطای پذیرندگی به مجموع تراکنش‌ها را به دست آورده است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =