• ۴ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۱
  • کد خبر: 82536
محمدرضا تابش

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس درباره بدهی ۶۳ هزار میلیارد تومانی دولت به سیستم بانکی گفت: این بدهی در موارد متعدد بوده و ارقام آن در دولت و بانک مرکزی متفاوت است.

به گزارش ایبِنا از خانه ملت، محمدرضا تابش درباره اینکه دولت ۶۳ هزار میلیارد تومان به بانک مرکزی بدهکار است، اظهارداشت: این بدهی از گذشته بوده و رقم بدهی مورد تایید دو طرف نیست، بانک مرکزی عددی متفاوت از مبلغ دولت از بدهی ها گزارش می دهد، با این حال این مطالبات به قبل بر می گردد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه بدهی دولت به سال های گذشته بر می گردد، توضیح داد: در حال حاضر دولت دیگر تکلیف مالایطاق نداشته که بانک ها انجام بدهند، اما همین که بانک ها بهره بانکی ۲۰ درصد پرداخت می کنند، بدهی دولت را نیز با بهره ۲۰ درصد محاسبه می کنند یعنی اگر بدهی دولت در سال گذشته ۵۰ هزار میلیارد تومان بوده با احتساب بهره بانکی در سال جاری این بدهی به رقمی بالغ بر ۶۰ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است.

نمایند مردم اردکان در مجلس دهم شورای اسلامی با تاکید بر اینکه دولت به سیستم بانکی و سازمان تامین اجتماعی بدهکار است، گفت: در برخی شرایط دولت مجبور است که از منابع بانکی استفاده کند، نمونه آن همین بحران بانک ها است. در هر صورت در مرحله اول ۱۲ هزار میلیارد تومان تا ۲۱ هزار میلیارد تومان پرداخت شده است.

وی ادامه داد: این مبالغ، پولی نیست که بانک ها داشته باشند، بنابراین این اعتبارات را بانک مرکزی پرداخت کرده، پس طرف حساب بانک مرکزی، دولت است و دولت برای پرداخت بدهی های خود ممکن است ساختمان داشته باشد اما تا اینکه املاک قیمت گذارش شود و تملک ساختمان ها دنبال شود زمان بر خواهد بود.

تابش در اینباره که بدهی دولت به بانک ها در چه مواردی است؟ گفت: این بدهی ها در موارد متعدد و متفاوتی است، از جمله می توان به  برداشت های دولت از سیستم بانکی برای پرداخت یارانه نقدی اشاره کرد؛ همچنین دولت در خصوص پرداخت وام ها و تسهیلاتی تعهد کرده که هنوز این موضوعات را با بانک ها تسویه نکرده است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 3 =