پرویزیان

رییس کانون بانک‌ها و موسسات اعتباری خصوصی اعلام کرد که در دو هفته فروش اوراق گواهی سپرده ریالی با سود ۲۰ درصد حدود ۲۴۰ هزار میلیارد تومان از نقدینگی جذب شده است.

کوروش پرویزیان در گفتگو با خبرنگار ایبِنا درباره موفقیت طرح ۲ هفته ای بانک مرکزی در فروش اوراق گواهی سپرده ریالی با سود ۲۰ درصد در جذب نقدینگی با اعلام این مطلب افزود: براساس آمار ارائه شده در طول ۲ هفته ای که بانک ها مجوز جذب سپرده با سود ۲۰ درصدی را داشتند، حدود ۲۴۰ هزار میلیارد از نقدینگی جذب شده است.

وی در عین حال تصریح کرد: بیشتر این رقم تبدیل سپرده های بلندمدت ۱۵ درصدی و همچنین سپرده های دیداری به اوراق گواهی سپرده ریالی با سود جذاب تر بوده است. مدیرعامل بانک پارسیان در عین حال خواستار اتخاذ تدابیری جهت ایجاد تعادل در بازار شد.

به گزارش ایبِنا، بانک مرکزی در راستای ایجاد اطمینان در فعالان بازار درخصوص توانمندی مجموعه اقتصادی کشور نسبت به ایجاد آرامش و تامین ارز خارجی مورد نیاز، تدابیری شامل انتشار اوراق گواهی سپرده، اوراق گواهی مبتنی بر ارز و طرح پیش فروش سکه بهار آزادی را از روز شنبه ۲۸ بهمن ماه اتخاذ و اجرایی کرد.

براین اساس فروش و انتشار این گواهی به صورت با نام از روز شنبه ۲۸ بهمن ماه به مدت ۲ هفته هفته تا پایان روز پنج شنبه ۱۰ اسفندماه انجام شد. نرخ سود علی الحساب سالانه این گواهی ۲۰ درصد و پرداخت آن در مقاطع ماهانه بود. حداقل مدت زمان لازم برای تعلق سود به این گواهی، یک ماه تعیین شد.

براساس دستورالعمل بانک مرکزی، بازخرید قبل از سررسید گواهی یاد شده در شعب بانک عامل، با نرخ ۱۴ درصد سالانه خواهد بود و بازفروش از محل گواهی های بازخرید شده، ممنوع است. گواهی سپرده مزبور برای هر شخص، حداقل به میزان یک میلیون ریال تعیین شده بود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =