جهرمی

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خبر داد: ایران در میان کشورهای آسیایی بیشترین رشد شاخص های ICT و مقام دوم دنیا در این زمینه را کسب کرد.

به گزارش ایبِنا، محمدجواد آذری جهرمی امروز در مراسم هفتمین جشنواره ملی ارتباطات و فناوری اطلاعات (فاوا) و یکصد و چهل و یکمین سالگرد تاسیس وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، اظهارداشت: ما به لطف خداوند و زحمات همه همکاران موفق بودیم تمامی شاخص‌های عمومی و اختصاصی را در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات توسعه بدهیم.

وی با بیان اینکه بنا به اعلام ITU در سال گذشته میلادی ایران در میان کشورهای آسیایی بیشترین رشد شاخص های ICT و در دنیا دومین کشور از این بابت را به دست آورده است، گفت: امروز برگزیدگان جشنواره ملی فاوا، جایزه ملی کیفیت و جشنواره شهید رجایی، نمایندگان جامعه ای هستند که این اتفاق را رقم زده اند که جای تقدیر ویژه از آنان دارند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تصریح کرد: در سال گذشته از میان کارمندان خانم یک نفر به عنوان برگزیده انتخاب شد که خوشبختانه امسال شاهدیم که برگزیدگان خانم در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به هفت نفر رسیده که نشان می دهد وعده و برنامه دولت برای ورود خانم ها و کمک گرفتن از آن‌ها در امور کشور در حال تحقق است.

وی با اشاره به اینکه از نظر شاخص های IDI جمهوری اسلامی ایران شاهد چهار رتبه رشد بود، خاطر نشان کرد: این در حالی است که در سال گذشته پوشش شبکه در کشور ۶۲ درصد بوده که امسال با رشد قابل توجهی که در این حوزه رخ داده به خصوص با کمک همراه اول و همچنین بخش روستایی پوشش پهنای باند گسترده شده و انتظار داریم رشد شاخص وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات قابل قبول تر از قبل باشد و امیدوارم تکلیف دولت برای رشد ۳۰ درصد شاخص‌ها را زودتر محقق کنیم.

این وزیر دولت دوازدهم ادامه داد: کسانی که مانع رشد خلاقیت‌های جوانان در حوزه فناوری اطلاعات  با هر شیوه‌ای  می‌شوند، ضربه به حاکمیت آینده ایران می‌زنند. آذری جهرمی با تاکید بر ضرورت تحقق دولت الکترونیک برای مبارزه با فساد اداری، اظهارداشت: توجه  به کسانی که ذهن مردم و اعتماد مردم را خدشه‌دار کرده‌اند، بسیار مهم است، اما مهم‌تر از آن این است که اجازه ندهیم  جوانانمان که در یک پست اداری با اختیارات لازم قرار دارند به فساد آلوده شوند.

وی در ادامه با بیان اینکه شورای عالی فضای مجازی باید فصل‌الخطاب باشد، افزود: از ما سوال می‌شود که چرا از کسب‌ و کارهای نوپا حمایت می‌کنید، آنها عامل براندازی هستند. در حالی که این افراد از ما هستند و ما باید با حمایت خودمان آنها را جذب و اجازه ندهیم که غربی‌ها با حمایت خودشان آنها را جذب کنند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین با بیان اینکه من وزیر ارتباطات بخشی از انرژی خود را برای اتصال دو دستگاه به یکدیگر صرف کرده‌ام و هنوز موفق نشده‌ام، گفت: آخرین بهانه‌ای که آورده می‌شود بحث امنیت است در حالی که بزرگترین اقدام ضد امنیتی همین به اشتراک نگذاشتن اطلاعات بین دستگاهی است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تصریح کرد: با دست روی دست گذاشتن ابزارهای بین‌المللی روی کار آمده و حاکمیت‌مان را در دنیای آتی از دست خواهیم داد. وی ادامه داد: امروز هنوز از ما سوال می‌شود چرا از کسب و کارهای نوپا حمایت می‌کنید، اینها عامل نفوذند، اما باید گفت که لازم است جوانها را برای خودمان حفظ کنیم، ممکن است جوان ها از من وزیر گلایه داشته باشند، باید بگذاریم حرف بزنند، تا امید برایشان ایجاد شود تا بدانند حرف هایشان شنیده و پیگیری می شود.

آذری جهرمی همچنین تاکید کرد که از ظرفیت علما، دانشمندان و متخصصان استفاده کنیم تا با رقم زدن اقتصاد دیجیتال، خودمان سهمی در بازار جهانی داشته باشیم؛ اشکالات را درحوزه مقابله با فساد از طریق ICT حل کنیم.

آذری جهرمی همچنین از آزادسازی و خصوصی‌سازی خدمات شرکت ملی پست به منظور بهتر کردن این خدمات در آینده خبر داد. وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران طبق آمار مرکز ITU بیشترین رشد را در کشورهای آسیا پاسیفیک داشته، گفت که این دستاورد نتیجه تلاش‌های فعالین حوزه فاواست.

وزیر ارتباطات  با بیان اینکه در سال گذشته پوشش شبکه ۳G و ۴G در کشور به ۶۰ درصد رسید، اظهارداشت: سال آینده این درصد بیشتر هم خواهد شد و طبق آن چیزی که مجلس شورای اسلامی در برنامه ششم توسعه تثبیت کرده ما باید ۳۰ رتبه رشد را در حوزه فاوا تجربه کنیم که امیدواریم این هدف را قبل از اتمام برنامه ششم توسعه محقق کنیم.

وی با تاکید بر نقش پُررنگ توسعه دیجیتال و فضای فناوری اطلاعات در رشد اقتصادی، اظهارداشت: می‌توانیم با توسعه این فضا موجبات افزایش بهره‌وری، اشتغال و رشد شاخص‌های اقتصادی را فراهم کنیم. همانطور که رییس جمهوری در حوزه تحول دیجیتال تاکیداتی دارند ما نیز برنامه‌های خود را برای تحول دیجیتال در حوزه‌های مختلف صنعتی، کشاورزی و اقتصادی اعلام خواهیم کرد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه حاکمیت آینده از آن تحول دیجیتال است، گفت: کسانی که با هر چارچوبی جلوی رشد خلاقیت‌ها و توسعه فناوری اطلاعات را می‌گیرند در واقع به حاکمیت آینده ما ضربه می‌زنند. ما نباید برای تحولات دیجیتال دست‌انداز درست کنیم و بگوییم که یکسری از مشاغل سنتی از بین می‌رود که البته این تحولات موجبات بهره‌وری و رشد بیشتر را فراهم خواهد کرد که در آن صورت نیز سرمایه‌ گذاری و اشتغال زایی انجام خواهد شد.

آذری جهرمی با بیان اینکه دستگاه‌های مختلف در حوزه پیام‌رسان‌ها مسئولیت دارند، اظهارداشت: رییس جمهور به ما دستور داده‌اند که سند تحول دیجیتال را اعلام نهایی کنیم. واقعیت این است که ما باید بدانیم که چه میزان از شبکه انرژی ساختمان‌ها هوشمند است و ما برای سال آینده قرار است چه اقداماتی را انجام دهیم.

وی با بیان این که امید زمانی محقق می‌شود که جوانان ما بدانند مطالباتشان شنیده و پیگیری می‌شوند، گفت: با همراهی همه ظرفیت‌های خوبی که در کشور داریم باید موجبات تحول دیجیتال را فراهم کنیم؛ قبل از این‌که غربی‌ها این کار را برای ما انجام دهند ما خودمان باید این کار را بکنیم و نگذاریم در این حوزه به مستعمره آنها تبدیل شویم.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =