• ۲۳ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۱
  • کد خبر: 83561
محمد شریعتمداری

وزیر صمت در دیدار وزیر اقتصاد جمهوری آذربایجان، گفت: امیدوارم با ایجاد کارگروهی مشترک ذیل کمیسیون مشترک ایران و آذربایجان در زمینه مسائل صنعتی، معدنی و تجاری به شناخت دقیق تر برسیم.

به گزارش ایبِنا به نقل از شاتا محمد شریعتمداری در دیدار وزیر اقتصاد جمهوری آذربایجان با وی که در ادامه برگزاری کمیسیون مشترک ایران و آذربایجان روی داد، اظهارداشت: در سفر آتی رییس جمهوری ایران به آذربایجان آمادگی داریم در زمینه های مشترک به مذاکره بپردازیم و برای توسعه همکاری های صنعتی حتما پیشنهاد می کنم هیات مشترکی از دو طرف زمینه های همکاری صنعتی و تجاری را از هر دو طرف مورد توجه و بررسی دقیق قرار دهند و امیدوارم با شناخت دقیق تر به سند همکاری های صنعتی بین دو کشور برسیم.

وی افزود: امیدوارم این سند نقشه راهی برای توسعه همکاری های بخش دولتی و خصوصی باشد و بسیار علاقمندم که اتاق های بازرگانی روابط دقیق تر و عمیق تری داشته باشند و برای نزدیک شدن بخش های خصوصی دو کشور اتاق های بازرگانی می توانند کمک موثری داشته باشد و در سایه این تمهیدات و ایجاد زیر بناها در همکاری های صنعتی و تجاری می توانیم مسیر همکاری های صنعتی را دقیق تر به پیش ببریم.

وزیر صمت مجموع مبادلات اقتصادی تجاری ایران و آذربایجان را طی سال های اخیر با دنیای خارج بیش از ۱۵۰ میلیارد دلار برآورد کرد و ادامه داد: اما سهم این دو کشور در همکاری مشترک دو جانبه کمتر از ۵۰۰ میلیون دلار است و این نشان از ظرفیت های افزایش سهم همکاری ها دارد.

شریعتمداری تصریح کرد: اشتراکات فرهنگی و همسایگی دو کشوراز زمینه های مهم برای تسهیل در همکاری های تجاری ساده است و حرکت به سمت همکاری اقتصادی پیچیده تر نیازمند همکاری و تلاش بیشتر است.

به گفته وی، کارخانه تولید خودرو با همکاری گروه صنعتی ایران خودرو در جمهوری آذربایجان ساخته شده و این کارخانه برای دستیابی به تولید ۱۰ هزار خودرو فعال می شود و در ادامه دستیابی به ۵۰ هزار خودر در سال مدنظر خواهد بود و برای تحقق این هدف باید تمهیدات بازرگانی هم وجود داشته باشد.

این مقام مسئول از آمادگی کشورمان برای امضای موافقت نامه تجارت ترجیحی بین ایران و آذربایجان خبر داد و گفت: موافقت نامه تجارت ترجیحی را با اوراسیا به امضا رساندیم و در آینده نزدیک عملیاتی می شود و آمادگی داریم برای امضای این موافقت نامه با کشور آذربایجان هیاتی را مبادله و در اولین فرصت آن را ساری و جاری کنیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت یاد آور شد: صندوق ضمانت صادرات و سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران و سازمان های ایدرو و ایمیدرو برای همکاری های مشترک آمادگی دارند و در بخش های تولید سیمان، کاشی و سرامیک و مصالح ساختمانی و فولاد و تراکتورسازی و ماشین آلات کشاورزی و صنایع غذایی می توان روابط را توسعه داد.

وی افزود: در زمینه تولید فولاد اسفنجی اولین تولید کننده در جهان و در کل زنجیره فولاد عنوان چهاردهم را در اختیار داریم و ۱۱۰ میلیون تن ظرفیت جدید در حوزه فولاد با بیش از ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی در حال ساخت است که می تواند برای تامین نیازهای کشور آذربایجان مورد استفاده قرار گیرد.

اعلام آمادگی آذر بایجان برای امضای یادداشت تفاهم همکاری با ایران 

در ادامه شاهین مصطفی اف وزیر اقتصاد کشور آذربایجان نیز از آماده سازی یاد داشت تفاهمی بین دو کشور خبر داد و گفت: امیدوارم در سفر آتی رییس جمهور ایران به آذربایجان به امضا برسد. وی گفت: بر ضرورت بالا بردن حجم تجارت دوجانبه تاکید و برای پذیرش هیات کارشناسی از ایدرو در این زمینه آمادگی کامل داریم.

مصطفی اف یا آور شد: جمهوری نخجوان از پتانسیل های خوب همکاری های دو جانبه است و حجم تجارت دو کشور در سال ۲۰۱۷ حدود ۱۶ درصد افزایش یافت. وی اضافه کرد: از وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران برای سفر به آذربایجان دعوت می کنیم و آمادگی مذاکره در زمینه های مشترک همکاری های صنعتی و تجاری را داریم.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =