شاپور محمدی

رییس سازمان بورس وعده داد: در راستای حمایت از شرکت های داخلی، سامانه معاملاتی جدید را به کمک دانشگاه ها و شرکت های دانش بنیان داخلی عملیاتی خواهیم کرد.

به گزارش ایبِنا، شاپور محمدی ضمن تقدیر از شرکت های کارگزاری گفت: کارگزاری ها طی  سالیان گذشته خشت خشت بازار را روی هم گذاشتند و بازار سرمایه ای با  وسعت و عملکرد خوب ایجاد کردند.

وی حجم معاملات را در سال ۹۵ حدود ۱۹۵ هزار میلیارد تومان ذکر کرد و افزود: این رقم در سال ۹۶ به ۲۴۷ هزار میلیارد تومان رسید.

بازده بازار سهام

سخنگوی سازمان بورس، همچنین بازده بورس تهران و فرابورس را حدود ۲۵ درصد دانست و آن را مناسب توصیف کرد.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه در بورس کالا نیز شاهد رشد خوب معاملات گندم و افزایش حجم قراردادهای آتی بوده ایم، تصریح کرد: حجم معالات بورس کالا  در سال گذشته به ۱۱۷هزار میلیارد تومان رسید که یک رکورد تاریخی به شمار می رود.

وی اظهار داشت: شرکت سپرده گذاری مرکزی نیز امسال اولین مجمع الکترونیکی را برگزار خواهد کرد.

اصلاح ابهام ها

محمدی سپس خاطر نشان کرد: در سال های گذشته کارهای مهمی انجام گرفت؛ از جمله بهره برداری از سامانه معاملات به روز رسانی شده که با تلاش مدیریت فناوری، امکانات این سامانه هم به لحاظ عملکردی و هم به لحاظ پایداری سیستم از آنچه پیش بینی شد، فراتر بود.ضمن اینکه میزان باگ های سیستم نیز کمتر از حد انتظار بود.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در ادامه، سامانه جدید نظارت موسوم به سامانه اسمارت، کدال ۳۶۰ درجه و سامانه اطلاع رسانی تکالیف ناشران بورسی را از دیگر سامانه های ایجاد شده در سال گذشته  ذکر کرد.

وی افزود: سال گذشته بهره برداری اولیه از سامانه معاملات آغاز شد و  امسال نیز قرار است سامانه فرابورس به بهره برداری برسد.

سخنگوی سازمان بورس ادامه داد: امسال در راستای حمایت از شرکت های داخلی، سامانه معاملاتی جدید را به کمک دانشگاه ها و شرکت های دانش بنیان داخلی عملیاتی خواهیم کرد.

محمدی همچنین اظهار داشت: حد اعتباری موضوع دیگری بود که بخش عمده کار آن در سال ۹۶ انجام شد و علاوه بر این،   دستورالعمل توقف و بازگشایی که کانون ها در آن همکاری بسیار خوبی کردند اصلاح شد و توقف های بلندمدت بسیار کاهش یافت.

ادامه بازگشایی نمادها

 بازگشایی نماد بانک ها از دیگر موضوعاتی بود که سخنگوی سازمان بورس در این نشست به آن اشاره کرد و گفت: این موضوع از تعهدات اولیه ما بود که محقق شد و هم اکنون اکثر نمادهای بانکی به جز یکی دو مورد باز هستند که بازگشایی مابقی نمادها نیز در سال جدید پیگیری خواهد شد.

محمدی تصریح کرد: تمام این نتایج اثربخش، حاصل زحمات بی دریغ همه  فعالان بازار و حاصل یک هماهنگی بین تمام نهادهای بازارسرمایه از جمله کارگزاران، تامین سرمایه ها، شرکت های سرمایه گذاری، سبد گردان ها، مشاورها، داده پردازی و شرکت های تحلیلگر بوده است؛ ضمن اینکه از نقش بسیار موثر رسانه ها در فرهنگ سازی و  اطلاع رسانی درست و سریع نباید غافل بود.

اهداف سال ۹۷

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در ادامه به فهرستی از برنامه های این نهاد ناظر در سال ۹۷  که در جلسه ۱۱ بهمن ۹۶ در هیات مدیره سازمان مطرح شده بود، اشاره کرد.

وی در ادامه اظهار داشت: «عملیاتی کردن حساب معاملاتی کارگزاران، اصلاح و یکسان سازی اساسنامه صندوق های سرمایه گذاری، اصلاح دستورالعمل خرید اعتباری، تدوین برنامه جامع پیش گیری از تخلفات،   تدوین دستورالعمل صندوق املاک و مستغلات، بازنگری در آیین نامه انضباطی و  یکسان سازی دستورالعمل ثبت های حسابداری کارگزاران، رسیدگی به موارد مهمی همچون دامنه نوسان و حجم مبنا، تدوین دستورالعمل قراردادهای آتی و اختیار معامله روی سبد سهام و تدوین دستورالعمل فروش استقراضی» از جمله این برنامه ها بود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =