حسن روحانی

رییس جمهور امروز در جلسه ستاد اقتصادی دولت از دستگاه‌های اقتصادی و بانک‌ها خواست در اجرای سیاست‌های جدید ارزی، تسهیل فرآیند تولید و تجارت را دنبال کنند.

به گزارش ایبِنا، وزارتخانه های صنعت، معدن و تجارت و امور اقتصادی و دارائی و بانک مرکزی در این جلسه، گزارشی از ثبت سفارش و تخصیص ارز به بخش های مختلف نیازهای تولیدی و تجاری کشور ارائه کردند.

بر اساس این گزارش ها، در بیست روز نخست اردیبهشت ماه جاری، ارزش دلاری صادرات کشور ۳۲ درصد و واردات کشور ۵ درصد افزایش یافته است. حسن روحانی در این جلسه از کلیه دستگاه های اقتصادی و بانکها خواست که در اجرای سیاست های جدید ارزی، هدف تسهیل فرآیند تولید و تجارت را دنبال کنند و بخش خصوصی نیز، از فرصت پیش آمده در انضباط ارزی، به نفع تولید و اشتغال و آرامش در بازارها استفاده کند.

پیگیری و رسیدگی فوری به تخلفات

همچنین روسای اتاق های بازرگانی و اصناف کشور نیز با بیان نظرات بخش خصوصی، آمادگی فعالان اقتصادی برای پیشبرد این اهداف را اعلام کردند. دستگاه های نظارتی نیز گزارشی از پیگیری و رسیدگی فوری به تخلفات در عرضه کالاها را ارائه کردند.

در ادامه این جلسه، وزارت خارجه گزارشی از روند مذاکرات کارشناسی با کشورهای اروپایی در جهت اجرای تعهدات طرف مقابل در برجام ارائه کرد و پیشنهادهای وزارت نفت، بانک مرکزی و دیگر دستگاه های اقتصادی در خصوص موارد اقدام لازم جهت تحقق عملی این تعهدات، مورد بررسی و تصمیم گیری قرار گرفت.

تحقق منافع اقتصادی ایران

روحانی با تاکید بر ضرورت تحقق منافع اقتصادی ایران از توافق برجام برای ادامه همکاری، از وزارت خارجه خواست که با اعزام فوری هیات های مذاکراتی، گفتگوهای مستقیم با چین، روسیه و کشورهای اروپایی در مورد الزامات تداوم برجام و تضمین های اجرایی ضروری برای عادی سازی و گسترش روابط اقتصادی ایران با دیگر کشورها را در این هفته برنامه ریزی نمایند.

در راستای این تصمیمات وزیر امور خارجه کشورمان، به دستور رییس جمهور، فردا عازم چین می شود و سپس به روسیه خواهد رفت. گفتگوهای هیات کارشناسی سیاسی - اقتصادی ایران با کشورهای اروپایی نیز سه شنبه این هفته در بروکسل آغاز خواهد شد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =