• ۲ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۷:۰۸
  • کد خبر: 86287
بورس خارجی

به دنبال کاهش خوش بینی ها نسبت به حصول توافق تجاری بین چین وآمریکا، بورس ها از آسیا تا اروپا و امریکا با افت شاخص ها مواجه شدند.

به گزارش ایبِنا، معاملات بورس های دنیا امروز در حالی به پایان رسید که شاخص «ام اس سی آی» بورس‌های منطقه آسیا- اقیانوسیه به جز ژاپن ۰.۲ درصد کاهش یافت. بر اساس این گزارش، در ژاپن شاخص بورس با افت شدید همراه بود به طوری که شاخص «نیک کی ۲۲۵» به میزان ۱.۴ درصد ریزش کرد و به پایین‌ترین سطح ۱.۵ هفته اخیر خود رسید و در مقابل در چین هم شاخص «شانگهای کامپوزیت» به میزان ۰.۶ درصد کاهش یافت.

همچنین در وال استریت شاخص «اس اند پی ۵۰۰» ۰.۳۱ درصد کاهش یافت تا پس از ثبت بالاترین سطح دو ماهه اخیر خود در روزهای گذشته، روند پرشتاب صعود آن متوقف شود. این گزارش می افزاید: ریزش شاخص‌ها پس از آن صورت می‌گیرد که دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا اعلام کرد از پیشرفت مذاکرات اخیر بین چین و آمریکا رضایت ندارد، اظهاراتی که در تناقض با اظهارات استیون منوچین وزیر خزانه داری آمریکا بود که روند مذاکرات را رو به جلو خوانده بود.

پیش بینی تحلیگران

از سویی دیگر، نوریهیرو فوجیتو تحلیل گر ارشد سرمایه‌گذاری موسسه «میتسوبیشی- جی پی مورگان» گفت: بازار تا حد زیادی خوش بینی روز دوشنبه خود را از دست داده و اکنون مشخص شد که مذاکرات بین دو طرف با اختلاف زیادی مواجه است که یکی از موارد مورد اختلاف، بحث مالکیت معنوی است.

همچنین یاسوئو ساکوما کارشناس موسسه «لیبرا اینوستمنت» نیز گفت: نا اطمینانی زیادی در فضا وجود دارد، هنوز نمی‌دانیم سرنوشت ملاقات بین ترامپ و رهبر کره شمالی و تاثیر رسوایی اخیر مالی ژاپن بر محبوبیت شینزو ابه نخست وزیر این کشور چه خواهد شد.

افزایش قیمت اوراق قرضه

افزون بر این، رویکرد محتاطانه بازار به افزایش قیمت اوراق قرضه کمک کرد و بازده اوراق قرضه ۱۰ ساله وزارت خزانه داری آمریکا به ۳.۰۵۴ درصد رسید. با افزایش اشتهای معامله گران به دلار، هر یورو به ۱.۱۷۵۴ دلار رسید. با این حال هر دلار از ۱۱۱.۳۹۵ ین به ۱۱۰.۴۷ ین رسید. بزرگ‌ترین بازنده در معاملات، لیر ترکیه بود و هر دلار به ۴.۸۴۵۰ لیر رسید. لیر این ماه ۱۵ درصد ارزش خود را از دست داده است.  

رشد قیمت نفت

بهای نفت نیز به بالاترین سطح ۳.۵ سال اخیر رسید و هر بشکه نفت «وست تگزاس اینترمدیت» به ۷۲.۰۱ دلار رسید و نفت برنت دریای شمال نیز سطح ۷۹.۲۳ دلاری را به ثبت رساند. بیت کوین نیز به روند نزولی خود برای پنجمین هفته متوالی ادامه داد و با یک درصد کاهش نسبت به روز گذشته به ۷۹۰۳.۶۱ دلار رسید.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =