• ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۵
  • کد خبر: 87232
بورس

یک کارشناس بازار سرمایه با اشاره به دلایل رونق معاملات گفت: سرمایه‌گذاران به ویژه کسانی که تجربه حضور در بازار سهام را ندارند نباید هیجان‌زده شده و شاخص بورس را ملاک خرید و فروش سهام خود قرار دهند.

منصور کریمی در گفتگو با ایبِنا در خصوص دلایل رکوردشکنی تاریخی شاخص بورس گفت: معاملات بازار سرمایه در حالی این روزها از رونق خوبی در حجم، ارزش و دفعات معاملات برخوردار بوده و مجموعه عوامل موجب صعود شاخص بورس به ارتفاع بالای ۱۰۰ هزار واحد شده که این رشد و رونق، کوتاه‌مدت و گذرا خواهد بود؛ چرا که در واقع اتفاق خاصی در اقتصاد رخ نداده که در پی آن شاهد رشد و رونق تولید در صنایع و شرکت ها و در پی آن بهبود شرایط بازار سهام باشیم.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: با وجود این انتظار می‌رفت که در پی تورمی که در ماه های گذشته در بازارهای مختلف از جمله سکه، مسکن، طلا، ارز و خودرو اتفاق افتاد، شاهد افزایش قیمت سهام و شاخص بورس نیز باشیم.

وی با اشاره به اینکه به‌ صورت سنتی پس از هر تورم و گرانی در بازارها و اقتصاد کشور باید منتظر رسیدن این تورم به بازار سرمایه با تاخیر باشیم اذعان داشت: بر این اساس این تورم امسال و در این برهه از زمان حالا به بازار سهام رسیده است.

این کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر اینکه سرمایه هوشمند است و به سمت بازاری می رود که در آن از سود و منفعت خبری باشد اظهارداشت: به همین دلیل در ماه های گذشته و در پی تورم ایجاد شده در بازارهایی مانند مسکن، طلا، ارز و خودرو بخشی از نقدینگی از بازار سرمایه به سمت این بازارها رفته بود و حالا با ایجاد تعادل و رکود در این بازارها، نقدینگی باز هم میل به بازگشت به بازار سهام را پیدا کرده و یکی دیگر از دلایل رونق معاملات و رشد شاخص بورس در این روزها را می‌توان به ورود نقدینگی به این بازار نسبت داد.

وی در ادامه با بیان اینکه در ماه‌های گذشته به دلیل رکود حاکم بر بازار سرمایه، قیمت سهام شرکت ها افت کرده و به سطح جذابی رسیده بود افزود: بنابراین از این نظر هم شرایط برای ورود نقدینگی و سرمایه‌گذاری در بازار سهام مهیا بوده و می توان از این موضوع نیز به عنوان یکی دیگر از دلایل رونق بورس در این مقطع زمانی یاد کرد.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: از سوی دیگر تکلیف معامله‌گران با برجام نیز مشخص شده و این موضوع هم می‌تواند یکی دیگر از دلایل ورود نقدینگی به معاملات بازار سهام باشد. وی همچنین با تاکید دوباره بر این موضوع که چون اتفاق خاصی در اقتصاد کشور نیفتاده و تورم به وجود آمده در سایر بازارها موجب ایجاد رونق نسبی در بازار سهام شده است، افزود: وضعیت رشد و رونق این روزهای شاخص بورس و بهبود معاملات، کوتاه‌مدت است و سرمایه‌گذاران به ویژه کسانی که تجربه حضور در بازار سهام را ندارند نباید هیجان‌زده شده و شاخص بورس را ملاک خرید و فروش سهام خود قرار دهند.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =