• ۲۰ تیر ۱۳۹۷ - ۱۶:۰۷
  • کد خبر: 88287
فرابورس

معاملات روز جاری فرابورس با کاهش ۱۲ واحدی آیفکس به پایان رسید.

به گزارش ایبِنا، آخرین روز کاری این هفته در فرابورس با دست به‌دست شدن بیش از ۳۷۹ میلیون سهم به ارزش بیش از ۶۹۴ میلیارد ریال در ۱۰۷ هزار و ۶۳۵ نوبت معاملاتی در مجموع دو بازار اول و دوم فرابورس به پایان رسید و نماد ذوب متعلق به شرکت سهامی ذوب‌آهن اصفهان با مبادله ۱۴۰ میلیون سهم به ارزش ۱۷۳ میلیارد ریال بالاترین میزان حجم و ارزش معاملات را در مجموع این دو بازار به خود اختصاص داد.

حجم کل معاملات

بر اساس این گزارش، حجم کل معاملات در بازارهای نُه‌گانه فرابورس به بیش از ۵۴۵ میلیون ورقه به ارزش ۲ هزار و ۶۵۳ میلیارد ریال رسید و شاخص کل نیز افت نزدیک به ۱۲ واحدی را تجربه کرد. بررسی نمادهای اثرگذار بر آیفکس نشان می‌دهد نمادهای «هرمز»، «زاگرس» و «ذوب» با تاثیر منفی تا سقف حداکثر ۳.۳ واحدی بر افت شاخص کل سهیم بودند. در مقابل دو نماد «مارون» و «ارفع» تا نزدیک حداکثر ۲ واحد تاثیر مثبت بر این نماگر به جا گذاشته و مانع از افت بیشتر آن شدند.

بیشترین رشد قیمت

روز جاری نماد «زبینا» متعلق به شرکت کشاورزی و دامپروری بینالود نیشابور که دیروز شاهد عرضه اولیه آن در بازار دوم فرابورس بودیم، با نزدیک به ۵ درصد افزایش قیمت دومین نمادی بود که بیشترین رشد قیمت روزانه را به ثبت رساند و در تابلو نمادهای پربازدید فرابورسی نیز پس از نماد «ذوب»، نماد شرکت پتروشیمی غدیر که هفته گذشته در بازار اول عرضه اولیه شده بود، پربیننده‌ترین نماد معاملاتی شناخته شد.

در این نماد «شغدیر» همچنین افزون بر ۸۱ میلیون سهم به ارزش بیش از ۱۶۳.۵ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت و این نماد پس از «ذوب» بیشترین حجم و ارزش معاملات را به خود اختصاص داد.

در این میان مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام مربوط به شرکت‌های ذوب‌آهن اصفهان، سرمایه‌گذاری تدبیرگران فارس و خوزستان و آتیه داده پرداز یکشنبه هفته آتی ۲۴ تیرماه برگزار خواهد شد از این رو نماد این شرکت‌ها در پایان معاملات امروز متوقف شد.

بازار پایه

امروز  در مجموع سه تابلو الف، ب و ج بازار پایه نیز نزدیک به ۱۵۵ میلیون سهم به ارزش ۱۸۴ میلیارد و ۸۹۰ میلیون ریال جابه‌جا شد که نماد «فاهواز» متعلق به شرکت نورد و لوله اهواز با معامله بیش از ۱۵ میلیون سهم بیشترین حجم معاملاتی را به خود اختصاص داد.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله (ETF) نیز امروز میزبان معامله بیش از ۱۰ میلیون ورقه به ارزش ۲۰۱ میلیارد و ۸۳۰ میلیون ریال بود و نماد «اعتماد» در صدر این بازار به لحاظ ثبت بالاترین میزان حجم و ارزش معاملات ایستاد.

بازار اوراق با درآمد ثابت

از سوی دیگر در بازار اوراق با درآمد ثابت امروز یک میلیون و ۶۷۰ هزار ورقه به ارزش بیش از یک هزار و ۵۲۵ میلیارد ریال میان معامله‌گران دست‌به‌دست شد و تغییر مالکیت بیش از ۱۱۳ هزار ورقه به ارزش افزون بر ۸۷ میلیارد ریال منجر به صدرنشینی «اخزا۶۲۲» در این بازار شد.

بررسی آمار معاملات در تابلو تسهیلات مسکن نیز نشان می‌دهد روز جاری بیش از ۶۸ هزار ورقه بهادار به ارزش ۴۷ میلیارد و ۹۱۰ میلیون ریال در معاملات مربوط به این تابلو جابه‌جا شده است که تسه خرداد ۹۷ ضمن آنکه با بیشترین استقبال روبه‌رو شد حداکثر قیمت معاملاتی را نیز آن خود کرد. لازم به ذکر است اوراق تسهیلات مسکن امروز از حداقل و حدکثر قیمتی ۵۸۰ هزار و ۷۰۸ هزار ریالی برخودار بودند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =