بانک خاورمیانه

مجمع عمومی عادی سالانه بانک خاورمیانه امروز چهارشنبه ۲۷تیر ماه، با حضور اکثر صاحبان سهام، بازرس قانونی و نماینده سازمان بورس در سالن همایش اتاق بازرگانی ایران برگزار شد.

به گزارش ایبِنا، در جلسه مجمع خسرو نایبی‌اهرنجانی رییس هیات مدیره بانک خاورمیانه اعلام کرد که به دلیل عدم دریافت مجوزهای لازم از طرف بانک مرکزی  انتخابات در مجمع عمومی عادی به طور فوق‌العاده در آینده نزدیک برگزار می شود.

در ادامه جلسه کاندیداهای هیات رییسه مجمع معرفی و با تصویب حاضران ترکیب هیات رییسه تکمیل شد.

سپس مجید نورمحمدی معاون مالی بانک ضمن قرائت پیام هیات مدیره و پیام مدیرعامل گزارش عملکرد مالی بانک در سال مالی گذشته را شرح دادند. وی ضمن قرائت پیام مدیرعامل تاکید کرد شفافیت و درستی اطلاع‌رسانی فعالیت‌های بانک همواره مدنظر مدیریت بانک بوده است.

 در سال گذشته در رتبه‌بندی شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس اوراق بهادار تهران، براساس امتیاز کسب شده از نظر کیفیت افشا و اطلاع‌رسانی مناسب، بانک خاورمیانه با ۸۴.۹۶ امتیاز در میان بانک‌های بورسی رتبه نخست را کسب کرد. همچنین سهام بانک خاورمیانه دارای ۹۱ درصد سهام شناور آزاد در سامانه بورس و اوراق بهادار تهران است.

وی ضمن تشریح  اهمیت حاکمیت شرکتی در نظام بانکی و رویکرد بانک خاورمیانه برای تحقق حاکمیت شرکتی، به وظایف مدیریت‌های، حسابرسی داخلی، مدیریت مبارزه با پولشویی و تطبیق قوانین و مدیریت ریسک در بانک خاورمیانه اشاره و اضافه کرد: حاکمیت شرکتی در بانک خاورمیانه منطبق با استاندارد بین‌المللی "سه خط دفاعی" اجرا می‌شود. در این استاندارد، تمام واحدهای اجرایی بانک موظف هستند درک کاملی از ریسک‌های موجود در فعالیت‌هایشان داشته باشند و خود این ریسک‌ها را مدیریت کنند.

 این مفهوم به‌عنوان خط اول دفاعی شناخته می‌شود. واحد مدیریت ریسک به‌عنوان خط دفاعی دوم شناخته می‌شود که علاوه بر نظارت، مدیریت و گزارش‌دهی در مورد ریسک فعالیت‌های واحدهای اجرایی، وظیفه آموزش واحدهای اجرایی را نیز برای شناسایی و کنترل ریسک‌ها بر عهده دارد. واحد ریسک از طریق کمیته‌های مرتبط با هیات‌مدیره در ارتباط مستقیم هستند و به‌طور ادواری و منظم به هیات‌مدیره یا کمیته‌های مرتبط گزارش می‌دهند.

وی افزود: به رغم کاهش حاشیه سود فعالیت‌های بانکی در سال ۱۳۹۶ خوشبختانه موفق شدیم کارنامه مثبتی به سهام‌داران تقدیم کنیم و اهداف پیش‌بینی شده در بودجه پیشنهادی را محقق سازیم. در این سال سود خالص بانک بیش از ۲.۴۵۴ میلیارد ریال بوده که نسبت به سال گذشته ۲۲ درصد رشد داشته است.

بانک خاورمیانه نخستین بانک ایرانی است که صورت‌های مالی سال‌های ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۵ را بر اساس استاندارد IFRS تهیه کرده و آن را به تایید حسابرس نیز رسانده است. گزارش مالی سال ۹۶ نیز بر اساس این استاندارد جهانی تهیه شده است.

در نهایت با تشریح جداول سود و زیان و شناسایی سود بانک برای عملکرد مالی سال ۱۳۹۶ با توجه به مصوبه مجمع عمومی فوق العاده ۱۰ آبان ماه ۹۶  مبنی بر افزایش سرمایه بانک، پیشنهاد هیات مدیره برای  در نظر گرفتن ۱.۰۰۰ میلیارد ریال به منظور تخصیص مرحله دوم افزایش سرمایه و تقسیم سود سال ۱۳۹۶ مبلغ ۱۵۰ ریال به ازای هر سهم مطرح شد.

سپس نماینده بازرس قانونی و حسابرس مستقل، گزارش حسابرس رسمی را به اطلاع سهامداران رساند و آقایان دکتر عقیلی و نورمحمدی به سوالات سهامداران در مورد برخی موارد مندرج در صورت‌های مالی، گزارش حسابرس و پیش‌بینی وضعیت بانک و برنامه‌های آینده پاسخ دادند.

در ادامه مجمع، طبق دستور جلسه در مورد تصویب صورت‌های مالی، تقسیم سود، تعیین پاداش هیات مدیره، تعیین حق حضور اعضای غیرموظف، انتخاب بازرس قانونی و انتخاب روزنامه رسمی بانک رای‌گیری به عمل آمد که مورد تصویب مجمع عمومی صاحبان سهام قرار گرفت.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =