طرح

آمار منتشر شده از سوی بورس تهران در خصوص عملکرد کارگزاری ها در تیر ماه نشان می دهد که ۲ کاگزاری بانکی بیش از ۱۰ درصد از کل معاملات بازار سهام را در اولین ماه تابستان سال جاری به خود اختصاص داده اند.

به گزارش ایبِنا، تعداد پنج شرکت کارگزاری ۲۵.۶۶ درصد کل ارزش معاملات را در تیرماه امسال به خود اختصاص داده اند که در بین آنها دو کارگزاری بانکی نیز قرار دارد. بر اساس این گزارش بر مبنای آمار و اطلاعات منتشر شده از سوی بورس تهران، کارگزاری مفید با ۷.۲۶ درصد در رتبه نخست معاملات تیر ماه قرار دارد و در ادامه کارگزاری بانک ملت با سهم ۶.۷۴ درصدی از کل معاملات در رتبه دوم و کارگزاری بانک ملی با سهم ۴.۲۶ از مجموع کداد و ستدها در رتبه سوم در بین ۱۰۵ کارگزار فعال در بورس قرار دارند. افزون بر این، کارگزاری های خبرگان سهام و آرمون بورس به ترتیب با سهم ۳.۴۹ و ۳.۴۷ درصدی در رده های سوم تا پنجم معاملات بورس قرار دارند.

جایگاه سه کارگزار بانکی در کل ارزش معاملات

بنابر آمار منتشر شده توسط اطلاعات منتشره اداره آمار و اطلاعات بورس اوراق بهادار تهران، تعداد پنج شرکت کارگزاری نیز ۲۵.۶۶ درصد کل ارزش معاملات را در تیرماه امسال به خود اختصاص دادند که بر این اساس شرکت‌های کارگزاری بانک پارسیان با ۸.۰۱ درصد، کارگزاری مفید با ۶.۲۰ درصد، بانک ملت با ۳.۸۹ درصد، کارگزاری صبا تامین با ۸۷.۳ درصد و کارگزاری بانک ملی با ۳.۶۵ درصد در رتبه‌های اول تا پنجم این جدول قرار دارند.

معاملات آنلاین

افزون بر این، در چهار ماه نخست امسال از ۱۰۵ کارگزار فعال در بورس، ۱۰۱ کارگزار در معاملات آنلاین فعال بوده‌اند. همچنین در این مدت ۴۱ درصد از کل معاملات الکترونیکی در ۵ کارگزاری انجام شده است که به ترتیب کارگزاری‌های مفید با ۲۱.۵ درصد، آگاه با ۷.۸۵ درصد، فارابی با ۵.۰۶ درصد، بانک کشاورزی با ۳.۶۱ درصد و تدبیرگران فردا با ۳.۰۲ درصد رتبه‌های اول تا پنجم را به نام خود ثبت کردند.

علاوه بر این از کل معاملات، بیش از ۱۱۰ هزار میلیارد ریال خرید و فروش الکترونیکی بوده که ۲۱.۷ درصد کل خرید و فروش است. این در حالی است که ارزش کل خرید و فروش در چهار ماه گذشته بیش از ۵۰۷ هزار میلیارد ریال بوده است.

ارزش خرید و فروش خُرد و بلوک

بر این اساس ارزش خرید و فروش خُرد و بلوک معادل ۷۳ درصد کل معاملات بوده است. همچنین ارزش خرید و فروش عمده ۸ درصد از معاملات و ارزش کل سایر ابزارهای نوین مالی ۱۹ درصد از کل معاملات را به خود اختصاص داده است.

این گزاش می افزاید: در این حجم از معاملات ۱۰ کارگزار با سهم ۳۹.۳ درصدی بیش از ۷.۶ هزار میلیارد تومان را به نام خود کرده اند تا ۲ هزار میلیارد تومان دیگر نصیب ۹۶ کارگزار دیگر شود. همچنین در رده های بعدی هم کارگزاری های آگاه، امین اوید، بانک پارسیان، بانک پاسارگاد و حافظ با انجام ۳.۴۳، ۲.۹۱، ۲.۸۷، ۲.۴۵ و ۲.۴۴ درصدی معاملات بورس در تیر ماه قرار گرفتند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =