توزیع اسکناس نو در آستانه عید غدیر

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس بر ضرورت کاهش حجم بدهی ۱۴۰ هزار میلیارد تومانی دولت به شبکه بانکی تاکید کرد و گفت: دولت برای افزایش قدرت تسهیلات دهی بانک‌ها باید بدهی خود به شبکه بانکی را تصفیه کند.

محمود بهمنی در گفت و گو با ایبِنا با انتقاد از رقم روز افزون بدهی دولت به شبکه بانکی، گفت: بدهی بالای دولت به شبکه بانکی عملکردها را در این سیستم قفل کرده است.

نماینده مردم ساوجبلاغ در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه اگر ۱۴۰ هزار میلیارد تومان بدهی دولت به شبکه بانکی تزریق شود قدرت اعتبار سنجی این سیستم افزایش خواهد یافت، افزود: اینکه در شرایط فعلی واحدهای تولیدی به علت نرسیدن منابع در حال تعطیلی هستند از یک سو به ناتوانی بانک ها در ارایه وام مربوط است.

وی با تاکید بر اینکه تکمیل طرح های نیمه تمام می تواند تا حدودی به افزایش منابع مالی دولت کمک کند، تصریح کرد: رقمی بیش از ۵۰۰ هزار میلیارد تومان طرح های عمرانی نیمه تمام در کشور وجود دارد که با تکمیل آنها گردش نقدینگی بسیاری از مشکلات شبکه بانکی را نیز کاهش می دهد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه اکنون بانک ها به علت اجرای برخی سیاست ها با مشکلاتی مواجه شده اند، گفت: کاهش نرخ سود بانکی در مقطعی و انتشار اوراق با نرخ ۲۰ درصد از سوی دیگر بدون توجه به بازار سرمایه وضعیت فعلی بازار و بی ثباتی قیمت ها را رقم زده است.

بهمنی با تاکید بر اینکه بانک مرکزی در برخورد با بانک ها باید سیاست شفافی داشته باشد، افزود: اینکه نرخ جریمه پرداختی از سوی بانک ها به بانک مرکزی بابت بدهی ها رو به افزایش باشد خود از عللی است که ناتوانی در اعتبار سنجی را رقم می زند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: سیاست های فعلی در حوزه بانکی باید مورد تغییر اساسی واقع شود در غیر این صورت بهبود وضعیت رخ نخواهد داد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =