نفت

بررسی‌های اخیر نشان می‌دهد که صادرات نفت ایران روزانه بیش از ۲.۲ میلیون بشکه بوده که «کشتی‌های شبح» نفت ایرانی را بارگیری می‌کنند.

به گزارش خبرنگار ایبِنا به نقل از دیجیتال ژورنال، چندی پیش «مایک پامپئو» وزیر خارجه ایالات متحده گفته بود که دولت ترامپ در حال برنامه ریزی به منظور به صفر رساندن صادرات نفت ایران است؛ اما به نظر می رسد که «کشتی های شبح» برای تامین تقاضای نفت مشتریان ایران استفاده می شوند.

چین و هند به عنوان دو مشتری بزرگ نفت ایران هستند که ۵۰ درصد از صادرات نفت ایران به این دو کشور انجام می گیرد؛ اما با وجود افزایش تنش های تجاری و پدیدار شدن تحریم ها علیه ایران، چین وعده داده که بدون در نظر گرفتن تحریم های ترامپ، نفت ایران را حفظ کند.

همچنین چین همراه با روسیه و اتحادیه اروپا در حال کار کردن بر روی یک مکانیزم ویژه پرداخت برای دور زدن تحریم ها است؛ ضمن اینکه هند هم نسبت به تحریم های تجاری نگران نیست و قول داده که نفت ایران را به دلیل اهمیت آن برای اقتصاد خود حفظ کند.

بر همین اساس، ایران راهی را برای دور زدن تحریم های نفتی خود پیدا کرده است. همچنین روزنامه «فاینانشل تایمز» اعلام کرد که میانگین صادرات نفت ایران روزانه بیش از ۲.۲ میلیون بشکه بوده است.

بر پایه این گزارش از زمان اعمال تحریم های سفت و سخت آمریکا در بخش نفت ایران، صادرات نفت جمهوری اسلامی ایران فقط در حدود ۱۰ درصد کاهش پیدا کرده است و برخی از کشتی ها، تجهیزات ناوبری خود را برای عدم رصد شدن توسط ماهوارها در هنگام حمل محموله های نفتی خاموش می کنند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =