مسعود خوانساری

رئیس اتاق بازرگانی تهران با اشاره به از سرگیری تحریم های نفتی و بانکی آمریکا علیه ایران تصریح کرد که این تحریم ها حرف تازه و جدیدی برای کشور ندارد.

به گزارش خبرنگار ایبِنا، مسعود خوانساری در صفحه خود در شبکه اجتماعی اینستاگرام نوشت: تحریم‌های آمریکا با وجود مخالفت قاطع اتحادیه اروپا هماننند پیش‌بینی ها از سرگرفته شده است. این تحریم‌ها حرف تازه و جدیدی برای ما نیست. خوشبختانه این‌بار اتحادیه اروپا با وجود تمام محافظه‌کاری‌ها در رفتارهایش همراه ایران است. اما تحریم‌ها برای دولت می‌تواند یک تلنگر باشد که در مورد شرایط اقتصادی کشور واقع‌بینانه و شجاعانه تصمیم بگیرد.

وی افزود: درحال حاضر فشار تورمی برخانواده‌ها تحمیل می‌شود و بخصوص افراد کم‌درآمد بیش از اقشارپردرآمد تحت این فشار قرار دارند. این طبقات درحالی که از یارانه‌های دولتی بهره‌مند نیستند، هزینه‌های آن را پرداخت می‌کنند.

رئیس اتاق بازرگانی تهران ادامه داد: در شرایط تحریمی باید به دقت در مورد شیوه استفاده از منابع تصمیم‌گیری کرد. درحال حاضر بخش مهمی از منابع کشور از طریق پرداخت غیرهدفمند و غیراقتصادی یارانه بنزین هدر می‌رود. مطالعات ما نشان می‌دهد که اقشار ثروتمند جامعه به ایران ۲۳ برابر بیشتر از اقشار ضعیف و متوسط از یارانه بنزین استفاده می‌کنند.

خوانساری خاطرنشان کرد: همچنین بخشی از یارانه بنزین از طریق قاچاق سوخت به کشورهای همجوار منتقل می‌شود و در نتیجه اقتصاد ایران به افغانستان و پاکستان هم یارانه می‌دهد.

پرداخت ۲۵۰هزار تومان یارانه به هر خانواده

وی خاطرنشان کرد: دولت در این مقطع می‌تواند تصمیم بگیرد که به هر فرد ایرانی و نه هر خودرو ماهیانه عددی نزدیک به ۷۵ هزار تومان یارانه حمل و نقل بدهد که در جمع سهم هر خانوار از یارانه نقدی به عدد ۲۵۰ هزار تومان می‌رسد. مردم می‌توانند از این یارانه برای جبران هزینه‌های حمل  نقل و همچنین کاهش بخشی از فشار تورمی استفاده کنند.

خوانساری نوشت: دولت هم به میزان ۳۰ هزار میلیارد تومان در هزینه‌های جاری خود صرفه‌جویی می کند که از این منابع می‌توان برای توسعه اقتصاد کشور کمک گرفت.

رئیس اتاق تهران ادامه داد: ضمن اینکه امکان توسعه حمل و نقل عمومی هم برای کشور مهیا می شود. میزان قاچاق سوخت به کشورهای همسایه هم کم می‌شود و در نهایت شکلی دقیق‌تر از عدالت اجتماعی در کشور برقرار می‌شود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =