ایران و چین

نایب رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین گفت: تمامی مقامات مسئول چینی که در ارتباط با حوزه تجارت با ایران هستند تاکید دارند تحریم های آمریکا را به رسمیت نمی شناسند و تجارت با ایران را ادامه می دهند.

مجیدرضا حریری در گفتگو با خبرنگار ایبِنا درباره نحوه همکاری بانک های چینی با ایران پس از اعمال تحریم های نمادین آمریکا از روز ۱۳ آبان گفت: ما در چین با دو نوع حساب بانکی روبرو هستیم؛ دسته اول مربوط به حساب بانکی ایرانیان ساکن این کشور می شود و دسته دوم نیز مربوط به مبادلات تجاری دو کشور است.

وی توضیح داد: ایرانیان ساکن چین برای داشتن حساب های بانکی ساز و کار مشخصی دارند؛ این افراد در دو سال گذشته همواره با گرفتاری هایی درباره افتتاح حساب یا فعالیت آن داشته اند. بانک های تجاری چین مشکلاتی را برای این افراد از نظر تطبیق با مقررات گروه ویژه اقدام مالی (FATF) یا نداشتن گذرنامه ایرانی به وجود آورده اند.

عضو اتاق بازرگانی با بیان اینکه مبادلات تجاری ایران با چین از طریق بانک کونلون انجام می شد، ادامه داد: در حقیقت بانک کونلون تامین مالی واردات ایران از چین را انجام می داد اما این بانک از روز اول نوامبر (۱۰ آبان) به طور عملی کار را معلق کرد تا ساز و کار همکاری ایران با کشورهای ۴+۱ و اتحادیه اروپا تعیین تکلیف شود.

نایب رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین یکی از مشکلات کنونی تجار و بازرگانان ایرانی را تعلیق و تعطیل شدن فعالیت ها عنوان کرد و افزود: بسیاری از افرادی که پول های خود را برای خرید کالا به چین حواله کرده بودند ولی کالای آنها تا روز دهم آبان ماه آماده نشده به طور عملی دیگر نمی توانند معامله خود را انجام دهند.

حریری با بیان اینکه در فضای تعلیق و بی خبری به سر می بریم، اظهار داشت: ساز و کار قبلی تجارت ایران با چین عملکرد خود را از دست داده و برای برقراری روابط باید ساز و کار جدید ایران با ۴+۱ و اتحادیه اروپا تعریف شود.

وی تاکید کرد: در روزهای اخیر گمانه زنی های مختلفی درباره نوع عملکرد ساز و کار مالی و بانکی ایران با ۴+۱ و چین اعلام می شود که هیچ کدام مبنای روشنی ندارد و باید منتظر اطلاع رسانی رسمی دولت، وزارت اقتصاد و بانک مرکزی بمانیم.

عضو اتاق بازرگانی در عین حال تاکید کرد: تمامی مقامات مسئول چینی در حوزه ارتباط با ایران در هفته های اخیر بار دیگر تاکید کرده اند که تحریم های آمریکا را به رسمیت نمی شناسند و تجارت با ایران را انجام می دهند.

نایب رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین درباره معافیت پکن از تحریم های نفتی علیه ایران و امکان تبادل با یوان و لیر گفت: از حدود ۳ ماه پیش تقریبا تمامی مبادلات تجاری ایران و چین با یوان و لیر بوده و بانک های چینی یورو قبول نمی کرده اند. حریری همچنین خواستار پیگیری جدی تر دولت در زمینه جزییات ساز و کار همکاری مالی اتحادیه اروپا (SPV) و گروه ۴+۱ با ایران شد.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =