طرح

شرکت بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس با صدور اطلاعیه ای رسمی، آغاز اجرایی شدن اصلاحات معاملاتی در این دو بازار را تایید کردند.

به گزارش ایبِنا، سید مهدی پارچینی مدیر عملیات بازار نقد بورس تهران، با اعلام این که اصلاحات مرتبط با دستورالعمل اجرایی نحوه انجام معاملات در بورس تهران از ۱۰ آذر ماه اجرایی می شود از توقف یک روزه نماد معاملاتی ناشران پس از نوسان ۲۰ درصد به وقفه ۶۰ دقیقه ای خبر داد.

کاهش زمان تغییر نمادها

مدیر عملیات بازار نقد توضیح داد: در گذشته نماد های معاملاتی به منظور شفاف سازی برای یک روز معاملاتی متوقف می شدند که این موضوع علاوه بر افزایش مدت زمان توقف نمادهای معاملاتی موجب بلوکه شدن اعتبار کارگزاران می شد.

بر این اساس، هم اکنون این زمان به ۶۰ دقیقه در وضعیت سفارش گیری کاهش یافته و سرمایه گذاران امکان ایجاد، اصلاح و حذف سفارش را در این مدت داشته و پس از این وقفه معاملاتی ادامه معاملات نماد به صورت حراج پیوسته و بدون  تغییر دامنه نوسان انجام می شود.

مسولیت ناشران

مدیر عملیات بازار نقد تصریح کرد: ناشر به صورت اختیاری می تواند در وقفه معاملاتی ناشی از نوسان ۲۰ درصد اقدام به اطلاع رسانی کنند و این در حالی است که نوسان ۲۰ درصدی در سوابق تاریخی نوسان ۵۰ درصدی خواهد بود که در صورت وقوع نوسان ۵۰ درصد، ناشر پس از توقف نماد، ملزم به برگزاری کنفرانس خبری خواهد بود.

پارچینی در پایان خاطرنشان کرد: اصلاحیه فوق در دو بخش دیگر «تغییر فرایند تعلیق و زمان بازگشایی نمادها» نیز اعمال شده است.

گفتنی است با توجه به مصوبه ۶ آبان ماه ۹۷ هیأت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار مبنی بر اصلاح برخی از مفاد دستورالعمل اجرائی نحوه انجام معاملات در بورس اوراق بهادار تهران «مواد ۱، ۱۷ مکرر، ۱۷ مکرر۱، ۱۹مکرر۱، ۲۰» از روز شنبه ۱۰ آذر ماه ۹۷ مصوبه فوق در خصوص توقف ناشی از ۲۰ درصد، ۵۰ درصد و فرایند تعلیق نماد و بازگشایی نماد اجرایی می شود.

۴ اصلاح جدید در معاملات در فرابورس

از سویی دیگر، مدیر عملیات بازار و اعضای فرابورس نیز با اشاره به اصلاحات جدیدی که در دستورالعمل اجرایی نحوه انجام معاملات اوراق بهادار در فرابورس ابلاغ شده، گفت: بر اساس ماده ۱۲ مکرر یک در صورتی که قیمت پایانی سهام طی ۵ روز معاملاتی متوالی در دامنه عادی نوسان قیمت بیش از ۲۰ درصد افزایش یا کاهش داشته باشد، نماد معاملاتی «به مدت ۶۰ دقیقه» در وضعیت مجاز ممنوع قرار می‌گیرد.

جزییات تغییرات

افسانه اروجی با بیان اینکه طی این ۶۰ دقیقه سفارش‌گیری انجام می‌شود و در صورتی که ناشر اطلاعات با اهمیت گروه الف و یا ب را منتشر کند نماد متوقف می‌شود، اظهار داشت: در غیر این صورت معاملات نماد پس از ۶۰ دقیقه آغاز می‌شود.

وی افزود: این در حالی است که پیش از اصلاح این ماده در دستورالعمل اگر سهمی بیش از ۲۰ درصد نوسان قیمت داشت، نماد مربوطه متوقف و فردای آن روز باز می‌شد و ناشر نیز موظف به ارائه شفاف‌سازی در بازه توقف تا بازگشایی نماد بود.

اروجی در خصوص اصلاح دوم این دستورالعمل که مربوط به ماده ۱۲ مکرر ۲ بود نیز گفت: درصورتی که قیمت پایانی سهام طی ۱۵ روز معاملاتی متوالی در دامنه عادی نوسان قیمت بیش از ۵۰ درصد افزایش یا کاهش داشته باشد نماد مربوطه متوقف می‌شود و حداکثر دو روز کاری پس از توقف، نماد معاملاتی «با محدودیت دامنه نوسان» بازگشایی خواهد شد که پیش از این اصلاح صورت‌گرفته در دستورالعمل، محدودیت دامنه نوسان در زمان بازگشایی وجود نداشت.

وی تاکید کرد: البته در صورتی که در زمان توقف نماد، ناشر اطلاعات با اهمیت منتشر کند دامنه نوسان در زمان بازگشایی متناسب با نوع اطلاعات ارائه‌شده (گروه الف یا ب) خواهد بود.

افزایش تعداد روزهای معاملاتی

وی به اضافه شدن تعداد روزهای معاملاتی به متن تبصره ۷ ماده ۱۲ مکرر ۲ نیز اشاره کرد و گفت: علاوه بر تغییرات قیمت که پیش از این در این تبصره وجود داشت «تعداد روزهای معاملاتی» نیز در این تبصره در نظر گرفته شده است و بدین ترتیب هم تغییرات قیمت و هم تغییر تعداد روزهای معاملاتی از سوی هیات مدیره فرابورس قابل بازنگری است که باید حداقل ۵ روز کاری قبل از اجرا به بازار اعلام ‌شود.

مدیر عملیات بازار و اعضای فرابورس همچنین از تغییر روند اجرایی مفاد ماده ۱۲ مکرر ۴ خبر داد و اظهار داشت که مبنا و اصل این ماده تغییر نکرده اما طی اصلاحات صورت‌گرفته روند اجرایی جهت ارائه اطلاعات یا ارائه درخواست مهلت توسط ناشر به زبان ساده‌ توضیح داده شده است.

وی در پایان از اضافه شدن قید «پس از افشای تصمیمات» به ماده ۱۲ مکرر ۷ دستورالعمل اجرایی نحوه انجام معاملات اوراق بهادار در فرابورس خبر داد و افزود: از این رو در بندهای ۱، ۲، ۳ و ۴ این ماده بازگشایی نمادهای معاملاتی به «پس از افشای تصمیمات» تغییر یافته است یعنی حداکثر دو روز کاری پس از اینکه اطلاعات روی کدال و در معرض دید همگان قرار می‌گیرد.

متن اطلاعیه بورس تهران

متن اطلاعیه فرابورس

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =