شورای گفت و گو

وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه براساس آمار گمرک رقم صادرات غیرنفتی در ۹ ماهه نخست سال ۳۳ میلیارد دلار بوده است، گفت: اتاق بازرگانی دلایل بازنگشتن ارز صادراتی را اعلام کند.

به گزارش خبرنگار ایبِنا، فرهاد دژپسند که شامگاه دوشنبه در هشتاد و یکمین نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی با موضوع بررسی ایرادات بخشنامه نحوه بازگشت ارز حاصل از صادرات تشکیل شده بود، سخن می گفت، با بیان این مطلب افزود: براساس آمار گمرک ۳۳ میلیارد دلار صادرات غیر نفتی بوده و از این ۳۳ میلیارد چقدر ارز به بازار نیما وارده شده است؟

وی افزود: یکی از مطالبی که از آن رنج می بریم، بی ثباتی مقررات است که در نتیجه آن فضای کسب و کار آسیب می بیند.

رئیس شورای گفت و گو تصریح کرد: باید در بخشنامه نحوه بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی برای برخی موارد تعیین شود.

دژپسند در پاسخ به این سوال که رقم صادرات ۳۳ میلیارد دلاری واقعی نیست، ‌ اظهار داشت: باید پرسید این عدد با چه نرخی واقعی می شود؟ برآورد اتاق بازرگانی در مورد ضریب تعدیل این نرخ و واقعی شدن این رقم با توجه به اینکه پیمان سپاری ارزی انجام می شود، چیست؟

وی با اشاره به مثبت شدن تراز تجاری افزود: کاهش واردات با توجه به اینکه ۸۵ درصد  واردات کالاهای سرمایه‌ای است لزوما خوب نیست و این امر ممکن است تبعاتی به همراه داشته باشد.

دژپسند با طرح این سوال که چه دلایلی باعث بازنگشتن ارز حاصل از صادرات می شود، تاکید کرد: در اینجا لازم است که اتاق بازرگانی این عوامل را معرفی کند.

وی هدف از اعمال تحریم ها را از پا در آوردن ایران عنوان کرد و گفت: ما باید مانع از آن شویم که تحریم ها به این هدف برسند.

وزیر اقتصاد در مورد کارت های بازرگانی اجاره ای نیز گفت: این کارت ها حیثیت بازرگانان واقعی را زیر سوال می برد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =