محمدرضا مودودی

سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران در دیدار با سفیر کشور سوئیس در ایران خواستار آن شد که اروپا تعرفه واردات کالا از ایران را صفر کند.

به گزارش ایبِنا، محمدرضا مودودی در این دیدار با قدردانی از تلاش های کشور سوئیس به منظور کاهش نرخ ریسک در ایران و پیوستن به WTO گفت: اروپا می‌تواند نقش ویژه‌ای در شرایط خاص اعمال تحریم های ظالمانه آمریکا علیه ایران ایفا کند، گرچه متاسفانه تا امروز با وجود دفاع لفظی اروپا از پایبندی ایران به تعهدات برجام، در عمل نتوانستیم چالش های پیش رو را برطرف کنیم.

وی افزود: معتقدیم که جنگ اقتصادی آمریکا تنها علیه ایران نیست بلکه آغازی برای جنگ‌های اقتصادی است که می تواند تمام دنیا را درگیر کند. ایران به عنوان نمونه ای برای آزمایش تاثیر ابزارهایی است که آمریکا سال‌ها زیرساخت های آن را تقویت کرده است.

سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران ادامه داد: آمریکا در انتخاب ایران برای اعمال تحریم ها اشتباه کرد چرا که ما طی ۴ دهه اقتصادمان را مقاوم‌سازی کرده‌ایم. همچنین با وجود ۱۵ همسایه و واردات سالانه معادل ۱۰۰۰ میلیارد دلار آنها از دنیا، معتقدیم که می‌توانیم تجارت خود را حفظ و حتی افزایش دهیم. این آزمونی برای اروپا است که چگونه می‌خواهد نقش خود را در روابط بین المللی دنیا حفظ و ایفا کند.

وی اظهار داشت: ایران در برجام با ۶ کشور قرارداد منعقد کرده ولی در حال حاضر احساس می‌شود که وزن دولت آمریکا از دیگر دولت‌ها بیشتر است و اگر اروپا برنامه‌ای هدفمند برای اعاده حیثیت بین‌المللی خود در برجام نداشته باشد چنان تلقی خواهد شد که دیگر هیچ معاهده‌ای با امضای کشورهای اروپایی در دنیا و بدون موافقت آمریکا اعتبار نخواهد داشت.

مودودی با تاکید بر اهمیت توسعه روابط تجاری ایران و اروپا در برهۀ حساس کنونی گفت: اگرچه بخش خصوصی اروپا، به عنوان بازیگران اصلی اقتصادی کشورهای اروپایی محسوب می‌شوند و دلواپس تنبیه آمریکا به دلیل رابطه با ایران هستند اما در این میان از دولت‌های اروپایی انتظار داریم که از ظرفیت های خود در توسعه روابط تجاری با ایران بهره گیرند و پیشنهاد می‌کنیم که در تعرفه‌های تجاری خود با ایران تجدید نظر کنند. این موضوع شاید در آمار تجاری آنها با ایران تأثیر چندانی نداشته باشد، کما اینکه اروپا برای برخی از رقبای تجاری ما نیز تعرفه‌ها را کاهش داده است، اما می‌تواند این پیام را برای دنیا و به ویژه آمریکا داشته باشد که اروپا به همکاری خود با ایران در چارچوب برجام متعهد است.

مودودی ضمن ابراز تأسف از اینکه کانال مالی مد نظر اروپا، صرفاً محدود به غذا و دارو است گفت: انتظار می‌رفت اروپا تجارت اقلام غیر تحریمی را در دستور کار قرار دهد و به کالاهایی چون غذا و دارو بسنده نکند.

وی یادآور شد: این کانال مالی محدود نیز علیرغم صحبت‌های وزیر اقتصاد سوئیس هنوز غیر فعال است و ما منتظر شنیدن نتایج مذاکره مقامات سوئیس با آمریکا در خصوص این کانال مالی هستیم.

در ادامه مارکوس لایتنر، سفیر سوئیس در ایران، گفت: چارچوب اصلی روابط اقتصادی دو کشور بر اساس توافقات تجاری در کمیته تجاری مشترک قبلی که در بهمن ماه سال ۱۳۹۶ برگزار شد، مستحکم شده و در حال برنامه ریزی برای کمیته مشترک بعدی به میزبانی سوئیس هستیم.

وی در خصوص سخنان وزیر اقتصاد کشورش در خصوص راه اندازی کانال مالی اروپا اظهار داشت: مضمون و مفهوم سخنان وزیر اقتصاد سوئیس با آنچه در رسانه‌ها منعکس شده کمی متفاوت است و وی هیچ تضمینی در این خصوص نداده است. سوئیس در راه اندازی کانال مالی با ساز و کار انسان‌دوستانه برای کالاهای پزشکی، غذا و دارو کاملاً مصمم است.

گفتنی است، سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران از سفیر سوئیس دعوت کرد تا در همایش فرصت‌های سرمایه گذاری در ایران که در هفته اول بهمن برگزار خواهد شد، شرکت کند.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =