فین تک

معاون فناوری اطلاعات بانک ایران زمین گفت: فین‌تک‌ها به عنوان کسب و کارهایی جدید وارد زیست بوم مالی شدند و می‌توان آنها را یکی از بازیگران تحول دیجیتال به شمار آورد.

فرهاد اینالوئی در گفتگو با خبرنگار ایبِنا درباره مفهوم تحول دیجیتال گفت: زمانی که کلمه تحول را به کار می‌بریم باید آن را با کلمات مشابه دیگر از جمله پروژه‌های دیجیتالی مقایسه کنیم؛ تحول دیجیتال به معنای دگرگونی در ارائه خدمات به کسب و کارهای دیجیتال است و مفهوم دیجیتال به معنای فناوری اطلاعات نیست بلکه دیجیتال به معنای توجه به کسب و کارهای دیجیتالی است و تحول دیجیتال به معنای تغییر در سرویس‌ها برای پشتیبانی کسب و کارها است که در تمامی صنایع از جمله بانک، انرژی، گردشگری و مخابرات کاربرد دارد.

معاون فناوری اطلاعات بانک ایران زمین با اشاره به این که فین‌تک‌ها بخشی از تحول دیجیتال هستند، اظهار داشت: بازیگران عرصه اکوسیستم مالی بانک‌ها و بیمه‌ها و مشتریان آنها بودند اما فین‌تک‌ها به عنوان ضلع سومی از مثلث وارد اکوسیستم شدند و واسطی میان بانک‌ها و مشتریان آنها شدند؛ بر همین اساس فین‌تک‌ها به عنوان کسب و کارهایی جدید وارد زیست بوم مالی شدند و می‌توان آن‌ها را یکی از بازیگران تحول دیجیتال به شمار آورد.

اینالوئی با بیان اینکه درصد نفوذ فین‌تک‌ها در نظام اقتصادی بسیار پایین است، گفت: در حال حاضر میزان نفوذ کسب و کارهای فین تک در نظام اقتصادی کشور به درصد نمی‌رسد و عددی بسیار پایین است اما به هر صورت این صنعت در حال رشد است و چند بانک اقداماتی را شروع کرده‌اند و در این میان همکاری‌هایی را با یکدیگر دارند تا بتوانند خدمات پایه‌ای را به صورت مشترک در اختیار فین‌تک‌ها قرار دهند.

وی افزود: در صورتی که فین‌تک‌ها بتوانند تمامی خدمات پایه‌ای بانکی را از پلتفرم‌های باز در اختیار داشته باشند و خدمات جدید بسازند می‌توانند محصولاتی مقرون به صرفه داشته باشند و نقش خود در تراکنش‌های مالی را افزایش دهند.

معاون فناوری اطلاعات بانک ایران زمین ادامه داد: از سویی دیگر فین‌تک‌ها با توجه به ارتباطات نزدیک با مشتریان، شناخت بهتری از مشتریان دارند و قادر هستند اطلاعاتی غیر از تراکنش‌های بانکی را به بانک ارسال کنند تا بانک محصولات بهتر و مناسب‌تری برای کاربران را ایجاد کند.

گفتنی است، هشتمین همایش سالانه بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت با موضوع انقلاب بلاک‌چین در روزهای ۹ و ۱۰ بهمن‌ماه ۹۷ در مرکز همایش‌های برج میلاد برگزار می‌شود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =