• ۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۰
  • کد خبر: 96245
محمدمهدی مفتح

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۸ مجلس، گفت: پس از گزارش مفصلی که رییس کل بانک مرکزی ارائه کرد، مجوز قبلی کمیسیون در خصوص امکان انجام واردات بدون انتقال ارز منتفی شد.

به گزارش ایبِنا، محمدمهدی مفتح در نشست خبری امروز (چهارشنبه، ۳ بهمن ماه) کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۸، اظهار داشت: کمیسیون مصوبه ای در مورد ورود مواد اولیه ماشین آلات واحد تولیدی، بذر، کود و اینگونه مواد بدون انتقال ارز داشت که روز گذشته رییس بانک مرکزی مفهوم بدون انتقال ارز را برای اعضای کمیسیون تشریح کرد.

وی ادامه داد: به گفته رییس کل بانک مرکزی واردات بدون انتقال ارز در واقع ثبت سفارش انجام نمی شود و این اقدام باعث می شود ارز خارج از کنترل و اطلاع بانک مرکزی در کشور مبادله شود و در واقع این کار به سیاست گذاری های بانک مرکزی در حوزه ارزی لطمه می زند.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۸ مجلس بیان داشت: پس از گزارش مفصلی که رییس بانک مرکزی ارائه کرد رأی گیری و مصوبه قبلی تلفیق رد شد بنابراین مجوز قبلی کمیسیون کان لم یکن تلقی می شود.

آب رسانی به عشایر و رستاها

نماینده مردم تویسرکان در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: در مصوبه دیگر مقرر شد ۲۰۰ هزار ریال برای هر مترمکعب آب روی قبوض آب دریافت شود، برآورد شد از این محل ۹۶.۵ میلیارد تومان درآمد ایجاد می شود که برای آب رسانی شرب به روستا و عشایر براساس شاخص جمعیت مصرف می شود.

عضو هیات رییسه کمیسیون تلفیق بودجه سال آینده ادامه داد: مقرر شد معافیت های درآمدهای مالیاتی یا عوارض ورودی کالاهای گمرکی به صورت جمع- خرجی در محاسبات لحاظ شود تا مورد کنترل مسئولین ذی ربط قرار گیرد.

مفتح با اشاره به عوارض ارزش افزوده واحد تولیدی توضیح داد: با مصوبه کمیسیون محل مصرف عوارض ارزش افزوده واحدهای تولیدی محل تولید لحاظ شد به عبارتی اگر دفتر فروش در جای دیگر باشد و عوارض ارزش افزوده دریافت شود بازتوزیع آن محل استقرار کارخانه مواد تولیدی محسوب می شود تا اهالی منطقه از عوارض ارزش افزوده برخوردار شوند.

ایجاد تاسیسات تبدیل پسماند به مواد و انرژی

وی افزود: از عوارض فروش کالاهایی که مصرف آن منجر به تولید پسماند مخرب محیط زیست می شود یک هزار میلیارد تومان درآمد پیش بینی شده است که این در آمد در اختیار سازمان شهرداری ها و دهیاری ها با نظارت سازمان حفاظت از محیط زیست و بخش خصوصی برای ایجاد تاسیسات تبدیل پسماند به مواد و انرژی مصرف می شود.

تغییر نسبت عوارض ارزش افزوده شهرستان تهران

این نماینده مجلس در خصوص تغییر نسبت عوارض ارزش افزوده در شهرستان تهران گفت: طبق قانون ارزش افزوده درآمد عوارض ارزش افزوده باید به نسبت ۷۰ به ۳۰ درصد در نقاط شهری و روستایی توزیع شود اما از آنجائیکه تعداد روستاهای شهرستان تهران کم است این نسبت در شهرستان تهران به ۸۸ به ۱۲ درصد در نقاط شهری و روستایی تغییر کرد.

مفتح گفت: برای یک بار جهت الگوی مصرف مددجویان تحت پوشش دستگاه های حمایتی از جمله کمیته امداد امام خمینی (ره) و بهزیستی از پرداخت هزینه صدور پروانه ساخت، عوارض شهرداری و دهیاری و هزینه انشعاب آب، برق و گاز معاف شدند.

وی اظهار داشت: براساس مصوبه کمیسیون تلفیق بودجه وزارت نیرو مجاز شد برای مشترکین پرمصرف کنتور هوشمند نصب کند و هزینه آن را اقساطی از مشترکین دریافت کند تا به اصلاح الگوی مصرف کمک شود.

۱۰۰ میلیارد تومان برای تکمیل زیر ساخت های مراسم اربعین لحاظ شد

مفتح با اشاره به مصوبه دیگر کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۸، گفت: صد میلیارد تومان از محل فروش فرآورده های نفتی بازارچه های مرزی به نرخ فوب خلیج فارس برای تکمیل زیرساخت های موردنیاز در مراسم اربعین لحاظ می شود، این بودجه به نسبت ۵۰ درصد استان ایلام، ۲۵ درصد استان خوزستان و ۲۵ درصد استان کرمانشاه توزیع می شود.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه با اشاره به حضور رییس مجلس شورای اسلامی در نشست امروز صبح کمیسیون، گفت: رییس مجلس نکات مهمی را به کمیسیون تلفیق از جمله توجه به اصلاح ساختار بودجه، عدم وابستگی به نفت، اشتغال زایی و موارد مورد نظر مقام معظم رهبری یادآور شدند.

وی ادامه داد: دکترلاریجانی تاکیدات خوبی در زمینه اشتغال زایی داشتند، ایشان فرمودند مسکن می تواند سرعت خوبی به اشتغال زایی بدهد و سرمایه گذاری در بافت های فرسوده شهرها و توجه به صنایع دستی می تواند به هدف اشتغال زایی کمک کند.

مفتح با اشاره به افزایش سرمایه بانکی که مورد تاکید دکتر لاریجانی قرار گرفته بود، افزود: در این نشست به زنجیره تولید و حلقه های وابسته به خارج از کشور نیز اشاره شد تا در زمینه کاهش وابستگی اقداماتی صورت گیرد.

این نماینده مجلس بیان داشت: رییس مجلس همچنین بدهی دولت به صندوق های بازنشستگی را مورد تاکید قرار دادند و خواستار اصلاح  ساختار صندوق های بازنشستگی شدند، در ادامه دکترلاریجانی به اهمیت توسعه خطوط ریلی در بخش های شمال به جنوب و شرق به غرب تاکید کردند.

وی با بیان اینکه کوچک سازی دولت و تشکیلات دولتی مورد اشاره رئیس مجلس قرار گرفت، گفت: ایشان پیشنهاد دادند موضوع کوچک سازی دولت یا در شورای عالی اداری یا در شورای هماهنگی سران قوا بررسی شود.

مفتح ادامه داد: رییس مجلس به موضوع شبکه اطلاعات ملی تاکید کردند تا هرچه سریع تر این شبکه عملیاتی شود زیرا به واسطه آن بسیاری از نگرانی های فضای مجازی قابل رفع و کنترل می شود.

کار کمیسیون تلفیق بودجه پایان هفته آتی به اتمام می رسد

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۸، با اشاره به زمان تحویل گزارش این کمیسیون به صحن علنی، توضیح داد: طبق آئین نامه داخلی مجلس پس از تحویل گزارش تلفیق به هیات رییسه نمایندگان ۱۰ روز فرصت دارند پیشنهادات خود را نسبت به این گزارش ارسال کنند.

وی ادامه داد: بنابراین اگر بخواهیم تا پایان سال مصوبه مجلس قانونی شود، با توجه به زمان رفت و برگشت مواد بین شورای نگهبان و مجلس و احتمال اختلاف نظر بین این دو نهاد و ارسال برخی مصوبات به مجمع تشخیص مصلحت نظام باید بررسی لایحه بودجه بعد از ۲۲ بهمن ماه در صحن علنی مطرح شود.

عضو هیات رییسه کمیسیون تلفیق بودجه گفت: بنابراین با توجه به محدودیت های زمانی کمیسیون باید تا پایان هفته آینده بررسی های خود را به اتمام برساند و گزارش نهایی خود را تدوین کند این در حالی است که طبق آئین نامه ما ۲ هفته زمان قانونی داریم.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =