نفت

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس اعلام کرد:‌ بسیاری از نمایندگان سفارتخانه‌ها به روش‌های مختلف برای خرید نفت از طریق بورس اعلام آمادگی کرده‌اند.

به گزارش ایبِنا به نقل از خانه ملت، محمدرضا پورابراهیمی داورانی در سومین مرحله عرضه نفت در بورس گفت: اگرچه عرضه نفت در بورس تاثیرات مثبت اقتصادی در پی دارد، اما "محور تصمیمات" مرتبط با خرید و فروش نفت قابل تبدیل به فرآورده و نفت صادراتی می‌تواند در نوع استقبال بخش خصوصی از این عرضه  تاثیرگذار باشد.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برای استقبال بیشتر بخش خصوصی از خرید نفت در بورس باید "نحوه عرضه" و "شرایط پرداخت و تسویه" را تسهیل کرد، افزود: اگر این شرایط تسهیل شود استقبال بخش خصوصی نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

وی ادمه داد: "عدم اطلاع‌رسانی جامع" و "عدم دعوت از فعالان اقتصادی حوزه نفت، گاز و پتروشیمی" نیز در میزان استقبال فروش نفت در بورس تاثیرگذار است چرا که آنها سندیکا و حجم سرمایه بزرگی دارند.

به اعتقاد پورابراهیمی، عرضه نفت در بورس اقدام قابل دفاعی است اما باید موارد جوانبی آن نیز به درستی انجام گیرد تا این اتفاق به ثمر بنشیند. رییس کمیسیون اقتصادی مجلس در حالی که معتقد است در صورت سهل شدن شرایط عرضه نفت در بورس و نحوه تسویه با خریداران، این اقدام طی هفته‌های دیگر با استقبال بخش خصوصی و فعالان اقتصادی روبرو می‌شود، اضافه کرد: بسیاری از نمایندگان سفارتخانه‌ها به روش‌های مختلف برای خرید نفت از طریق بورس اعلام آمادگی کرده‌اند.

وی افزود: ۶ آبان‌ماه سال جاری، برای نخستین بار یک میلیون بشکه نفت خام سبک در بورس انرژی عرضه شد که در نهایت سه خریدار ۲۸۰ هزار بشکه نفت به قیمت هر بشکه ۷۴ دلار و ۸۵ سنت را معامله کردند. دومین عرضه اما در ۲۰ آبان‌ماه صورت گرفت و  ۷۰۰ هزار بشکه نفت خام سبک ایران، به قیمت هر بشکه ۶۴.۹۷ دلار به فروش رسید، اتفاقی که پای بخش خصوصی را به فروش نفت باز کرد و نفتی‌ها رضایت خود را از این اتفاق ابراز و اعلام کردند که این فرآیند ادامه‌دار خواهد بود. از سوی دیگر بورسی‌ها نیز اعلام کردند این عرضه‌ها به‌ طور منظم انجام می‌شود که با این کار بخش خصوصی بتواند وارد معاملات نفت خام شود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =