میراشرفی

رییس کل گمرک ایران اعلام کرد: واردات ۲۵ قلم کالای اساسی در ۱۱ ماه امسال در مقایسه با سال‌های گذشته به لحاظ وزنی افزایش داشته است.

به گزارش ایبِنا، مهدی میراشرفی در نشست دادستانی تهران که درباره نحوه تامین و توزیع گوشت وارداتی برگزار شد با بیان این مطلب افزود: در ۱۱ ماه امسال ۱۳۷ هزار تن گوشت گرم و منجمد وارد شده که این آمار غیر از واردات دام زنده و مواد پروتئینی و مرغ  بوده و میانگین ماهانه واردات ۱۲ هزار و ۵۰۰ تن گوشت بوده است.

میراشرفی افزود: هم اکنون ۶۰۰ تا ۷۰۰ کانتینر گوشت در گمرک وجود دارد که وجود این تعداد کانتینر کاملاً طبیعی است و در گمرک هر کالایی که وارد شود پس از اخذ مجوزها، ترخیص خواهد شد.

وی گفت: قبل از تحریم ها میانگین مدت زمانی که کالا از کشتی پیاده و در گمرک اظهار می شد ۲۰ روز بود اما هم اکنون این مدت به ۴۰ روز افزایش پیدا کرده است. رییس کل گمرک با انتقاد از برخی که از کاهش واردات کالاهای اساسی اخباری منتشر کرده بودند، افزود: در ۱۱ ماهه امسال در بحث ۲۵ قلم کالاهای اساسی در مقایسه با سال های گذشته نه تنها  کاهش نیافته بلکه به لحاظ وزنی افزایش یافته و امسال یک میلیون تن بیشتر از پارسال کالاهای اساسی وارد کشور شده و در خصوص آمار نهاده های دامی در بحث ذرت در ۱۱ ماهه امسال ۱۷ درصد افزایش نشان می دهد.

میراشرفی افزود: ۹۵ درصد گوشت از بندر شهید رجایی وارد می شود و براساس آخرین آمار هم اکنون ۶۰۰ کانتینر گوشت در این گمرک است که ۳۰۰ کانتینر آن به پشتیبانی امور دام اختصاص دارد.

وی گفت: وقتی بحث انتقال ارز با مشکل مواجه می شود اسناد مالکیت به دست وارد کننده نمی رسد و در این شرایط کالا مال فروشنده خارجی است. میراشرفی افزود: ۹۹ درصد گوشت هایی که به گمرک وارد می شود از مسیر سبز گمرک عبور می کند و کمتر از چند ساعت در گمرک می ماند و ۲ تا ۳ روزه مجوز دامپزشکی آنها اخذ می شود.

معاون وزیر اقتصاد گفت: حدود ۱۰ کانتینر گوشت از مهر و شهریور در گمرک مانده که به دلیل مشکلات انتقال پول یا مجوز مقرراتی است و نباید اینگونه القا کرد که از مهر و شهریور در گمرک گوشت وجود دارد و گمرک ترخیص نکرده بلکه این مشکل مربوط به عدم اخذ مجوزها و یا اسناد خرید توسط صاحب محموله گوشت است.

رببس کل گمرک افزود: هزینه برقی که کانتینرها باید در بنادر پرداخت کنند بیش از نفعی است که بخواهند آن را نگهداری و یا سودجویی کنند. در بحث صادرات دام زنده از ۷ خرداد امسال ممنوعیت اعمال شده است.

در ادامه این نشست مدیر کل تتمین دام و فرآوری محصولات دامی شرکت پشتیبانی امور دام هم گفت: ماندن کانتینرهای گوشت در بنادر برای سودجویی نیست چرا که دپوی این کانتینرها هزینه های اولیه را بیشتر می کند و بحث دموراژ هم مطرح می شود و بعد از مدتی این کالاها به عنوان کالاهای متروکه شناخته می شوند که باید هزینه بیشتری برای ترخیص پرداخت شود.

جعفری افزود: در بیشتر شرکت ها تخصیص ارز انجام شده اما مشکل انتقال ارز دارد و مشکلات گمرک هم ناشی از همین مسئله است. وی گفت: ما هم اکنون روزانه ۱۲۵ تن گوشت وارداتی در تهران توزیع می کنیم که قبلاً این گوشت ها در هزار و ۲۴۰ فروشگاه عرضه می شد اما برای نظارت بیشتر تعداد فروشگاه ها را به ۲۰۰ فروشگاه تقلیل داده ایم.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =