ارز

نمایندگان مردم در خانه ملت به دولت اجازه دادند که سال آینده دو میلیارد و ۳۷۵ میلیون یورو از منابع صندوق توسعه ملی برای ارائه تسهیلات ارزی برداشت کند.

به گزارش ایبِنا به نقل از خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی نوبت دوم امروز (یکشنبه ۵ اسفندماه) مجلس در جریان بررسی بخش درآمدی لایحه بودجه سال ۹۸، با بند الحاقی دو به تبصره ۴ این لایحه با ۱۶۳ رای موافق، ۲۲ رای مخالف و ۱۲ رای ممتنع از مجموع ۲۲۱ نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند که بر اساس آن دولت می تواند دو میلیارد و ۳۷۵ میلیون یورو از منابع ورودی سال ۹۸ صندوق توسعه ملی را به صورت تسهیلات ارزی برداشت کند.

در بند الحاقی دو تبصره ۴ لایحه مذکور آمده که به دولت اجازه داده می شود مبلغ دو میلیارد و ۳۷۵ میلیون یورو از منابع ورودی سال ۱۳۹۸ صندوق توسعه ملی را به صورت تسهیلات ارزی با تخصیص دولت به شرح جدول شماره یک این تبصره برداشت کندموارد مذکور را با رعایت شرایط زیر جدول شماره ۲ و سایر جداول و ردیف ها به مصرف رساند.

۱- طرح آبیاری و تحت فشار و نوین تا سقف ۱۵۰ میلیون یورو

۲- آبخیزداری و آبخوان داری تا سقف ۱۵۰ میلیون یورو

۳- مقابله با اثرات مخرب ریزگردها و تاثیرات آن بر شبکه های برق تا سقف ۱۰۰ میلیون یورو

۴- تقویت بنیه دفاعی در اجرای ماده ۱۰۶ قانون برنامه ششم توسعه تا سقف ۱.۵ میلیارد یورو

۵- تجهیزات آزمایشگاهی و کارگاهی دانشگاه های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تا سقف ۴۰ میلیون یورو

۶- طرح های نوآورانه جهاد دانشگاهی تا سقف ۱۵ میلیون یورو

۷- طرح های نوآورانه معاونت علمی و فناوری رییس جمهور تا سقف ۷۰ میلیون یورو

۸- سازمان صداوسیما در اجرای ماده ۹۳ قانون ششم توسعه، کمی و کیفی برنامه های تولیدی، پویانمایی، مستند، فیلم و سریال تا سقف ۱۵۰ میلیون یورو

۹- طرح های آبرسانی روستایی و توسعه شبکه های آن تا سقف ۱۵۰ میلیون یورو

۱۰- پایداری و ارتقای کیفی آب شرب شهرهای پرتنش تا سقف ۵۰ میلیون یورو

براساس این گزارش تعدادی از نمایندگان درخواست داشتند که پیشنهاداتی درخصوص منابع و مصارف برداشتی از صندوق توسعه ملی مطرح کنند که رییس مجلس در پاسخ به این نمایندگان، گفت: با توجه به اینکه در این موارد از مقام معظم رهبری اذن گرفته شده است، نمی توان در منابع و مصارف آن تغییری ایجاد کرد و آنچه که بیان شده مصوبه ایشان است.

رییس مجلس با بیان اینکه براساس درخواست نمایندگان از مقام معظم رهبری «مدظله العالی» اذن دریافت شده است، افزود: اگر بخواهیم در منابع و مصارف تغییری ایجاد کنیم، باید بار دیگر از مقام معظم رهبری استعلام شود که این موضوع امکانپذیر نیست و موارد به جز به ایشان اعلام شده است.

علی لاریجانی تصریح کرد: برای برداشت از منابع صندوق توسعه ملی حدود ۱۵ مور  درخواست داده شده که این موارد توسط مقام معظم رهبری بررسی و موافقت شده است.

همچنین در مصوبه دیگری، نمایندگان مجلس به وزارت دارایی مجوز مزایده اموال را تا سقف ۹ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال دادند.

بر اساس این گزارش، نمایندگان در نشست علنی عصر امروز (یکشنبه، ۵ اسفند) مجلس و در جریان بررسی جزییات بخش درآمدی لایحه بودجه سال ۹۸ کل کشور، جزو دو بند "و" تبصره ۱۲ ماده واحده این لایحه را با ۱۶۴ رای موافق، ۳۰ رای مخالف و ۴ رای ممتنع از مجموع ۲۲۱ نماینده حاضر در جلسه تصویب کردند.

در جزء دو بند و تبصره ۱۲ این لایحه آمده است: به وزارت امور اقتصادی و دارایی اجازه داده می‌شود تا سقف ده هزار میلیارد (۹.۵۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال از اموال و دارایی‌های منقول و غیرمنقول مازاد دولت را بدون رعایت تشریفات مربوط به تصویب هیات وزیران مندرج در ماده (۱۱۵) قانون محاسبات عمومی کشور از طریق مزایده عمومی به فروش رسانده و وجوه حاصل را به ردیف درآمدی ۲۱۰۲۲۱ واریز کند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =