برگزیت

شرکت‌های بزرگ خودروسازی نسبت به برگزیت بدون توافق با اتحادیه اروپا ابزار نگرانی کرده و وعده تعطیلی کارخانه‌های خود در سراسر بریتانیا را داده‌اند.

به گزارش خبرنگار ایبِنا به نقل از اسکای نیوز، شرکت خودرو سازی بی ام و آلمان اعلام کرد در صورت عدم رسیدن توافق بریتانیا با اتحادیه اروپا در ارتباط با برگزیت مجبور به تعطیلی کارخانه خودروی Mini خود در انگلیس می شود که این موضوع بیش از ۴ هزار و ۵۰۰ شغل را در معرض خطر قرار خواهد داد.  

این خبر بعد از آنکه شرکت های خودروسازی تویوتا، هوندا و گروه PSA نسبت به عدم رسیدن بریتانیا به توافق با اروپا ابراز نگرانی کردند، مطرح می شود. البته شرکت هوندا به تازگی اعلام کرده که قصد تعطیلی کارخانه خود در جنوب غربی انگلیس را تا سال ۲۰۲۱ میلادی دارد.

شرکت بی ام و بر این باور است که در صورت برگزیت بدون توافق، جذب ۱۰ درصد از هزینه های این شرکت هم غیر ممکن خواهد بود. در حال حاضر ۴ هزار و ۵۰۰ نفر در کارخانه خودروسازی بی ام و در منطقه کرولی انگلیس مشغول بکار هستند. این کارخانه متکی به اروپا برای قطعات موتوری خود است که بیش از ۶۰ درصد آن از اتحادیه اروپا تامین می شود.

گفته می شود گزینه انتقال شرکت بی ام و از انگلیس به اتریش است. بر پایه این گزارش، شرکت های خودروسازی نگرانی خود را در ارتباط با برگزیت بدون توافق به دلیل وابستگی به دسترسی تجاری به بازار واحد و شرکت های تولید کننده اروپایی ابراز کرده اند. مدیران اجرایی از کمپانی رولز رویس، جاگوار، لندرور، نیسان، تویوتا و هوندا اعلام کرده اند که کارخانه های خود را در سرتاسر بریتانیا در صورت برگزیت بدون توافق تعطیل خواهند کرد.

نگرانی آلمان ها برای صادرات خودرو بعد از آنکه دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا در اواخر فوریه اعلام کرد تعرفه زیادی بر روی خودروهای وارداتی از اتحادیه اروپا در صورتی که این بلوک به مذاکره مجدد بر سر یک قرار داد تجاری بزرگ تر با آمریکا وارد نشود اعمال خواهد شد، تشدید یافت و اجرای این تعرفه سالانه میلیاردها یورو برای خودروسازهای آلمانی هزینه دارد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =