بانک ژاپن

بانک مرکزی ژاپن از ابزارهای پولی خود برای رسیدن به ضرب آهنگ رشد اقتصادی مورد انتظار رونمایی کرد.

به گزارش خبرنگار ایبِنا به نقل از رویترز، بانک مرکزی ژاپن اعلام کرد اگر اقتصاد این کشور ضرب آهنگ رسیدن به تورم هدف گذاری شده دو درصد را از دست دهد، بانک ژاپن آماده افزایش بسته محرک اقتصادی خود است که شامل ترکیب چندین اقدام می شود.

در همین حال «ایجی مئادا» رییس هیئت مدیره بانک مرکزی ژاپن گفت: سیاست پولی را نظارت می کنیم؛ ضمن اینکه اجرای هر اقدام دیگری باید تاثیر آن هم در اقتصاد و هم در نظام بانکی در نظر گرفته شود.

وی افزود: اگر ضرب آهنگ رشد اقتصادی برای رسیدن به قیمت هدف تهدید شود، آماده کاهش سیاست پولی در صورت لزوم هستیم. «مئادا» گفت: بانک ژاپن ابزارهای متعددی را برای کاهش سیاست پولی از قبیل پایین آوردن نرخ بهره، تقویت خرید دارایی و تسریع بخشیدن به سرعت چاپ اسکناس در اختیار دارد.

این مقام بانک مرکزی ژاپن تصریح کرد، بانک ژاپن به صورت فعالانه گام های غیر سنتی را برداشته و در صورت نیاز تداوم اقدامات را از قبیل ترکیب آنها درپیش می گیریم و بر روی تاثیر و عواقب آنها نظارت می کنیم.  

در حال حاضر بانک مرکزی ژاپن در مخمصه قرار داد. چاپ فراوان اسکناس برای چندین سال منجر به نرسیدن به نرخ تورم هدف گذاری شده ۲ درصد برای این کشور شده و مقابله با رکود بعدی را برای ژاپن با مشکل روبرو کرده است.

همچنین در پیش گرفتن عدم سیاست پولی سفت و سخت برای یک دوره طولانی از سوی بانک ژاپن مشکلاتی را برای بانک های منطقه ای ایجاد کرده و در حال حاضر آنها با کاهش سود به دلیل پیر شدن جمعیت این کشور و مهاجرت وام گیرندگان به شهرهای بزرگ روبرو هستند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =