دلار

مجموع مبلغ طرح‌های ارزی تأمین مالی شده از محل قراردادهای عاملیت در ۹ ماهه ابتدای سال ۹۷ حدود ۴ هزار و ۳۳ میلیون دلار بوده است.

به گزارش خبرنگار ایبِنا، در ۹ ماهۀ اول سال ۱۳۹۷ طرح‌های اعلام وصول شده صندوق توسعه ملی تعداد ۲۸ فقره و با مجموع مبلغ ۴ هزار و ۳۳ میلیون دلار بوده است. همچنین در این دوره بابت ۳۰ طرح مجموعاً به مبلغ ۳ هزار و ۶۲۸ میلیون دلار (که برخی از آنها در دوره‌های گذشته اعلام وصول شده بودند) نزد بانک مرکزی نامه مسدودی صادر شده است.

از طرفی به منظور جلوگیری از بلوکه شدن منابع صندوق برای طرح‌هایی که آماده دریافت تسهیلات نیستند، اعلام وصول ۱۳ فقره طرح مجموعاً به مبلغ ۴۸۹ میلیون دلار و همچنین مسدودی ۶ فقره طرح مجموعاً به مبلغ ۲۱۷ میلیون دلار به دلایل مختلفی از جمله عدم انجام تعهدات توسط متقاضی در مهلت‌های مقرر و یا درخواست بانک عامل و... ابطال شده است.

همچنین بر اساس گزارشات دریافت شده از بانک مرکزی مجموع پوشش‌های صادر شده بابت گشایش‌های اعتبار اسنادی صادره توسط بانک‌های عامل از محل کل تسهیلات ارزی دارای مسدودی، در ۹ ماهۀ اول سال ۹۷، مجموعاً مبلغی معادل ۳ هزار و ۲۲۵ میلیون دلار بابت ۴۷ طرح بوده است. همچنین در دوره مورد گزارش، بابت ۱۳۴ فقره طرح، مجموعاً مبلغی معادل مبلغ ۲ هزار و ۹۵۰ میلیون دلار پرداخت قطعی صورت پذیرفته است.

بررسی توزیع طرح‌های اعلام وصول شده به تفکیک بانک عامل و بخش اقتصادی در ۹ ماهۀ اول سال ۹۷ حاکی از آن است که از مجموع مبلغ ۴ هزار و ۳۳ میلیون دلار طرح اعلام وصول شده یک هزار و ۵۵۳ میلیون دلار مربوط به طرح‌های حوزه حمل و نقل بوده است. همچنین صنایع پتروشیمی و فولادی به ترتیب با ۸۵۸ میلیون دلار و ۶۹۱ میلیون دلار در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

در میان بانک‌های عامل نیز بانک پاسارگاد با سهم ۶۹۱ میلیون دلاری بیشترین عاملیت را به خود اختصاص داده است و بانک‌های صنعت و معدن با ۶۷۷ میلیون دلار و پارسیان با ۴۰۶ میلیون دلار در رتبه‌های دوم و سوم قرار دارند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =