اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا در واکنش به اقدامات ایران برابر نقض برجام و تعیین مهلت ۶۰ روزه برای برداشتن محدودیت های فروش نفت و بانکی، تاکید کرد که مصمم به عملیاتی کردن ساز و کار تسهیل تجارت با ایران (اینستکس) است.

به گزارش ایبِنا، اتحادیه اروپا در این بیانیه با ابراز تاسف از بازگشت تحریم‌ های ایالات متحده در پی خروج این کشور از برجام، آمده است: ما مصمم هستیم تا اقدامات برای تداوم تجارت قانونی با ایران را ادامه دهیم که شامل عملیاتی کردن کانال سازوکار ویژه مالی (اینستکس) می‌ شود.

اتحادیه اروپا تاکید کرده است: ما از کشورهای غیر عضو در برجام می ‌خواهیم از هرگونه اقدامی که مانع اجرای کامل تعهدات طرف ‌های باقی ‌مانده در توافق می‌شود، اجتناب کنند.

البته این اتحادیه در واکنش به مهلت ۶۰ روزه ایران برای اجرای تعهدات بانکی و نفتی اروپا و همچنین توقف برخی اقدامات ذیل برجام، اعلام کرد که هیچ ضرب ‌الاجلی را از سوی تهران نمی‌ پذیرد.

در بیانیه مشترک «فدریکا موگرینی» نماینده ویژه اتحادیه اروپا و وزرای خارجه سه کشور فرانسه، آلمان و بریتانیا که در خروجی وبگاه این سازمان قرار گرفته، آمده است: ما با نگرانی شدید، بیانیه ایران درباره تعهداتش ذیل برجام را ملاحظه می‌کنیم. ما تماما به حفظ و اجرای کامل برجام پایبند هستیم، (توافقی) که دستاوردی مهم در ساختار عدم اشاعه هسته‌ ای جهانی و به نفع امنیت تمام ما است.

در ادامه این بیانیه خاطرنشان شده است: ما هرگونه اولتیماتوم را رد می‌کنیم و پایبندی ایران به تعهداتش ذیل برجام را بر اساس عملکرد آن و معاهده منع گسترش تسلیحات هسته‌ای (اِن‌پی‌تی) ارزیابی می‌کنیم. ما همچنین امیدواریم که ایران به پایبندی به فرمت‌ها و مکانیزم‌های مستقر ذیل برجام، شامل کمیسیون مشترک برجام ادامه دهد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =