دلار

رییس کنفدراسیون صادرات با بیان اینکه براساس آمار ۹ ماهه بانک مرکزی، ۳۵ درصد از ارز حاصل از صادرات سال گذشته به کشور بازگشته، تاکید کرد که تنها مرجع اعلام آمار بازگشت ارز حاصل از صادرات این بانک است.

محمد لاهوتی در گفتگو با خبرنگار ایبِنا درباره روند بازگشت ارز حاصل از صادرات گفت: وزیر امور اقتصادی و دارایی در نشست شورای گفتگوی بهمن ماه سال گذشته اعلام کرد که حدود ۱۰ میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات به کشور بازگشته است. وی ادامه داد: بعد از برداشتن مشکلات واردات در مقابل صادرات در بهمن و اسفند سال ۹۷، حدود ۲.۲ میلیارد دلار تنها از این محل، ارز به چرخه اقتصادی کشور بازگشته است.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ادامه داد: باید توجه داشته باشیم که آمارهای بانک مرکزی نیز مربوط به ۹ ماهه نخست سال قبل است و هنوز مهلت صادرکنندگان برای بازگشت ارز صادراتی خود در دو ماهه پایانی سال سررسید نشده است.

طی روزهای گذشته حسین میرشجاعیان؛ مشاور وزیر امور اقتصادی و دارایی گفته بود که از ۴۰ میلیارد دلار کالای صادر شده غیرنفتی تنها ۱۰ میلیارد دلار به کشور بازگشته است.

رییس کنفدراسیون صادرات این آمار را غیر دقیق توصیف کرد و افزود: با توجه به شرایط حساسی که در آن قرار داریم و تحریم های ظالمانه آمریکا، اعلام اینگونه آمارها باعث بدبینی به صادرکنندگانی می شود که اتفاقا باید خلا ناشی از کاهش درآمدهای ارزی ناشی از فروش نفت را جبران کنند.

لاهوتی گفت: یکی از مسائلی که در زمینه بازگشت ارز حاصل از صادرات وجود دارد، این است که بخشی از ارز به شکل عرضه در سامانه نیما توسط شرکت های پتروشیمی و فولاد انجام شده و بخشی از آن توسط واردکنندگان خریداری شده است. با این حال برخی واحدهای تولیدی صادراتی، کالاهای مورد نیاز خود را از محل صادرات تولیداتشان وارد کرده اند ولی این صادرات هنوز در سامانه جامع تجارت ثبت نشده است.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی افزود: در صورتی که آمار واردات این دسته از واحدهای تولیدی به رقم ۳۵ درصدی بانک مرکزی افزوده شده و همچنین آمارهای مربوط به بازگشت ارز حاصل از صادرات در ماه های بهمن و اسفند نیز در نظر گرفته شوند، میزان ارز برگشتی صادراتی مشخص می شود.

وی خاطرنشان کرد: بانک مرکزی در فروردین ماه اعلام کرد که روند بازگشت ارز حاصل از صادرات با اصلاح دستورالعمل های واردات در مقابل صادرات تسریع شده و این در حالی بود که بازارها در این ماه نیمه تعطیل بودند.

لاهوتی از بانک مرکزی خواست تا به عنوان مرجع اعلام آمار بازگشت ارز صادراتی به کشور آخرین آمارهای مربوط در این زمینه را منتشر کند تا ابهام ایجاد شده برطرف شود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =