بورس

مدیر نظارت بر بازار اولیه سازمان بورس و اوراق بهادار با اعلام پیگیری مصوبه‌ مشوق مالیاتی ناشران در سال جاری، از هدفمند شدن آن خبر داد.

به گزارش ایبِنا به نقل از سنا، علی بیگ زاده، مدیر نظارت بر بازار اولیه سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان مطلب فوق افزود: ریل گذاری برای تغییر رفتار مدیران از نگاه صرف به بانک‌ها برای تامین مالی، به نگرش مبتنی بر سبد متنوع منابع تامین مالی، نیاز به فرهنگ سازی دارد و مدیران باید در کنار تامین مالی از سیستم بانکی، تامین مالی از محل اوراق مالی اسلامی و افزایش سرمایه را هم در برنامه بنگاه های خود لحاظ کنند.

همچنین مدیر بازار اولیه نقش مشوق های مالیاتی دولت در گرایش شرکت ها به افزایش سرمایه را بسیار مهم دانست و مصوبه سال گذشته شورای عالی هماهنگی اقتصادی در خصوص مشوق مالیاتی سود تقسیم نشده را سبب ساز افزایش سرمایه بی سابقه ناشران از محل سود انباشته در سال ۹۷ و ماندگاری بیشتر منابع شرکت ها و کمک به رونق تولید دانست.

وی به پیگیری سازمان در خصوص تمدید این مصوبه برای سال ۹۸ اشاره کرد و گفت: البته تغییراتی در جهت هدفمندی این مشوق انجام خواهد شد و قطعیت موضوع منوط به تصمیم گیری مراجع ذیصلاح است و سازمان بورس پیگیر موضوع خواهد بود.

عملیاتی شدن اوراق وکالت

 بیگ زاده افزود: در سال ۹۸ به دنبال عملیاتی کردن اوراق وکالت به عنوان اوراقی با کاربرد عام تر در صنایع هستیم این اوراق امکان تامین مالی پروژه های شرکت های هلدینگ را فراهم می‌سازد و تخصیص بهینه تر منابع در این شرکت ها را مهیا می‌سازد.

مدیر بازار اولیه سازمان بورس و اوراق بهادار ضمن تاکید بر نقش پررنگ تر شرکت های رتبه بندی در انتشار اوراق در سال ۹۸، به عنوان یکی از برنامه های این مدیریت، ضمانت بانکی در انتشار اوراق را یکی از گلوگاه های انتشار دانست و بیان داشت: پررنگ شدن نقش شرکت های رتبه بندی می‌تواند این گلوگاه را برطرف سازد البته این موضوع نباید باعث آسیب به نقدشوندگی اوراق و افزایش ریسک دارندگان اوراق شود. چون گزارش رتبه بندی شرکت متقاضی انتشار، شفافیت وضعیت را جهت دارنده اوراق آشکارتر می سازد و بازار ممکن است نرخ سودی متناسب با ریسک بانی طلب کند و قطعا سود اوراق باید با توجه به ریسک های بانی تعیین شود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =