مسعود خوانساری

رییس اتاق بازرگانی تهران با تاکید بر لزوم اصلاح ساختار اقتصادی کشور، گفت: سالانه حدود ٨٠٠ هزار میلیارد تومان یارانه پیدا و پنهان پرداخت می‌کنیم که اصلاح آن نیاز به شجاعت و سیاست دارد.

به گزارش خبرنگار ایبِنا، مسعود خوانساری صبح امروز (سه شنبه) در نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران که با حضور هیات رییسه اتاق بازرگانی ایران انجام شد، گفت: بر پایه آمارها از سال ٩٢ تا ٩٨ میانگین رشد سرمایه‌گذاری در ١٤ فصل منفی بوده و میانگین رشد سرمایه گذاری منفی ٣.٨ درصد بوده است.

وی با بیان اینکه رشد مصرف در ٢٤ فصل فقط در ٩ فصل مثبت بوده و میانگین آن منفی ٢.٢ درصد بوده است، گفت: تورم براساس آخرین آمار مرکز آمار ٢٦.٩ و رشد اقتصادی منفی ٤.٩ درصد بوده است.

خوانساری با بیان اینکه صادرات کشور در سال ٩٧ نسبت به سال ٩٦ حدود ٦ درصد کاهش یافته است، افزود: واردات کشور  ٢١ درصد کاهش داشته و ما نگران هستیم که اگر فکری برای واردات نشود، بسیاری از بنگاه‌ها با مشکل تامین مواد اولیه مواجه شوند.

وی با تاکید بر اینکه با توجه به افزایش نرخ ارز، واحدهای تولیدی با بحران نقدینگی دست و پنجه نرم می‌کنند، اظهار داشت: تنها راه اصلاح این موضوع پرداختن به اصلاح ساختار کشور است؛ حدود ٨٠٠ هزار میلیارد تومان یارانه پیدا و پنهان پرداخت می‌کنیم که اصلاح آن نیاز به شجاعت و سیاست دارد.

خوانساری گفت: در سال ٩٧ جمعا ٥٣٣ هزار میلیارد تومان یارانه به بنزین، گازوییل و گاز پرداخت کردیم که اگر این رقم وارد تولید شده بود، شرایط بنگاه‌ها متفاوت بود.

وی ادامه داد: انتخابات اتاق ایران روز گذشته به خوبی انجام شد و غیر از یک بی اخلاقی و توهینی که به آقای فیاض شد، انتخابات خوبی بود.

رییس اتاق تهران تصریح کرد: کار در این دوره از اتاق بازرگانی بسیار سخت است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =