• ۱۶ تیر ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۰
  • کد خبر: 101652
بورس

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: آینده برجام به عنوان یک تحول مهم برای سرمایه‌گذاران در همه بازارها به ویژه بازار سرمایه تعیین کننده است.

ابراهیم خلیلی در گفتگو با خبرنگار ایبِنا در خصوص وضعیت معاملات بازار سرمایه گفت: رونق این روزهای معاملات بازار سهام را باید در چند موضوع جستجو کرد. نخست این که با توجه به تورم شدیدی که در بازارهای مختلف از جمله مسکن، ارز، سکه و طلا و نیز خودرو در سال گذشته و اوایل امسال رخ داد، این بازارها از جذابیت لازم برای گردش نقدینگی در آنها برخوردار نیستند و چند وقتی است که شاهد رکود معاملات در این بازارها هستیم و این موضوع موجب شده تا قیمت‌ها در این بازارها روند آرام کاهشی را در پیش بگیرند.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: بنابراین این انتظار روانی در میان سرمایه‌گذاران وجود ندارد که بازارهایی که از آنها نام بردیم، بتواند در سال جاری هم سود مناسبی را نصیب آنها کند.

وی اذعان داشت: از سوی دیگر سودهایی که به سپرده‌های بانکی تعلق می‌گیرد هم از جذابیت لازم برای سپرده‌گذاری نقدینگی در بانک‌ها برخوردار نیست و بنا هم نیست که در آینده این سود افزایش پیدا کند.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: بر این اساس یکی از گزینه‌های پیش‌رو برای سرمایه‌گذاری بازار سهام است که عوامل یاد شده موجب شده تا علاوه بر بقای نقدینگی در این بازار، شاهد ورود بخشی دیگر از نقدینگی از سایر بازارها به بازار سرمایه باشیم.

وی گفت: البته باید به این موارد برگزاری فصل مجامع را نیز اضافه کنیم که این روزها موجب رشد و صعود شاخص بورس و نمادهای معاملاتی در تالار شیشه‌ای شده است.

خلیلی در خصوص دلایل رونق معاملات و صعود بیشتر شاخص بورس و قیمت سهام برخی شرکت‌ها در فصل مجامع امسال نسبت به سال گذشته، اظهار داشت: تورمی که به آن اشاره شد و در سال گذشته در همه بازارها اتفاق افتاد، موجب شده تا ارزش ریالی دارایی‌ شرکت‌ها افزایش یابد و این موضوع خود را در صورت‌های مالی و گزارشات شرکت‌ها نشان دهد. از این رو بخشی از رشد قیمت سهام برخی شرکت‌ها و در پی آن شاخص بورس به دلیل افزایش ارزش ریالی دارایی شرکت‌ها، در پی تورم تحمیلی به اقتصاد کشور در سال گذشته است.

وی در خصوص شرایط معاملات در بازار سهام و روند حرکتی شاخص بورس در ماه‌های پیش‌رو هم گفت: یکی از موضوعات بسیار مهم برای اقتصاد و بازار سهام موارد مرتبط به برجام و ریسک‌های سیاسی است.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: البته معامله‌گران در بازار سهام و حتی سایر بازارها به خبرهای منتشر شده در خصوص برجام و تحولات سیاسی و مناسبات سیاسی کشور با سایر کشورها واکسینه شده‌اند. با این حال آینده برجام موضوع قابل توجه و تاملی برای سرمایه‌گذاران در همه بازارها بویژه بازار سرمایه است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =