بورس انرژی

آمار منتشر شده از بورس بورس انرژی حاکی است که در سه ماه نخستین سال‌جاری این بازار میزبان ۶ کالا در بازار فیزیکی بوده و در عین حال بر اساس برنامه‌ریزی‌ها بزودی اوراق گواهی ظرفیت نیز عملیاتی می‌شود.

به گزارش ایبِنا، بر اساس اطلاعات اعلام شده از سوی بورس انرژی، در بین کالاهای پذیرش شده، هامون گستر نفت باختر با کالای هیدروکربن سبک به جمع عرضه کنندگان محصولات هیدروکربوری در بورس انرژی  پیوسته است.

بر اساس این گزارش، دو کالای رافینیت و برش سنگین پتروشیمی بیستون نیز در بورس انرژی  پذیرش شد تا جمع محصولات پذیرش شده این پتروشیمی از سال گذشته تا کنون به ۵ محصول برسد.

پذیرش های سه ماهه اول ۹۸

افزون بر این، گاز مایع پتروشیمی پارس  از پذیرش های قابل توجه در سه ماهه نخست سال جاری است و حلال ۴۰۲ شرکت نفت ستاره خلیج فارس نیز در سال جاری پذیرش شده و این در حالی است که پیش از این نیز کالاهای حلال ۴۰۴، نفتای مخلوط، برش سنگین و گاز مایع این شرکت در بورس انرژی پذیرش شده بود.

همچنین کالای متانول شرکت متانول کاوه نیز که به تازگی به بهره برداری رسیده است در سال جاری پذیرش شد تا در کنار پتروشیمی های زاگرس، فناوران و شیراز به عنوان چهارمین عرضه کننده متانول در بورس انرژی  قرار گیرد.

پذیرش اوراق گواهی ظرفیت

این گزارش حاکی است که در بازار سایر اوراق بهادار قابل معامله، پس از پذیرش اوراق گواهی ظرفیت نقدی فاز های اول و دوم نیروگاه سیکل ترکیبی ماهشهر در سال ۹۷، در سال جاری شاهد پذیرش اوراق گواهی ظرفیت فازهای سوم و چهارم نیروگاه مذکور بودیم و  به زودی شاهد عملیاتی شدن اوراق گواهی ظرفیت در بورس انرژی خواهیم بود.

میزان اوراق پذیرش شده

همچنین میزان اوراق پذیرش شده برای فاز های اول و دوم نیروگاه ماهشهر ۲۵۴ هزار و برای فازهای سوم و چهارم نیروگاه مذکور نیز ۲۵۴ هزار ورقه گواهی ظرفیت نقدی است و شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی از طرف وزارت نیرو به عنوان متعهد جبران افت ظرفیت سالانه نیروگاه در طول دوره بهره برداری و همچنین متعهد جبران افت ظرفیت مطمئن نیروگاهی در صورت برچیده شدن (بازنشستگی) نیروگاه معرفی شده است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =