• ۳۱ تیر ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۷
  • کد خبر: 102231
توزیع اسکناس نو در آستانه عید غدیر

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: رکود حاکم بر بازارهای مختلف موجب شده تا نقدینگی به سمت بازار سرمایه گرایش پیدا کند.

مهدی کریم‌آبادی در گفتگو با ایبِنا گفت: یکی از عمده دلایل رونق بازار سرمایه و رشد شاخص بورس و قیمت‌ها از ابتدای امسال تاکنون برگزاری فصل مجامع است که گزارش‌های منتشر شده توسط شرکت‌ها موجب رونق این بازار شد.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: البته ذکر این نکته ضروری است که تورم تحمیلی به اقتصاد کشور در سال گذشته نیز اثر خود را کماکان در بازار سهام نمایان می‌کند و بخشی از افزایش قیمتی که در سهام شرکت‌ها نمایان شده، حاصل رشد ریالی دارایی‌های شرکت‌ها است.

وی در پاسخ به این پرسش که رکود حکم بر سایر بازارها تا چه اندازه در رونق بازار سهام در سال جاری اثر داشته نیز تصریح کرد: بدون شک وضعیت بازارهای مختلف می‌تواند یکی از مولفه‌های تعیین‌کننده وضعیت بازار سرمایه، قیمت سهام شرکت‌ها و نیز شاخص بورس باشد.

این کارشناس بازار سرمایه اضافه کرد: به دلیل اینکه سرمایه هوشمند است، به طور معمول به سمت بازاری می‌رود که سود بیشتری را نصیب خود کند، به همین دلیل دستکم در سال گذشته شاهد این موضوع بودیم که در پی افزایش قیمت در بازار مسکن، خودرو، طلا، سکه و ارز حجم بالایی از نقدینگی به سمت این بازارها روانه و هیجان ورود نقدینگی به این بازاها به عاملی جهت افزایش بیشتر قیمت‌ها منتهی ‌شد که گاها این افزایش قیمت‌ها روانی و غیرمنطقی بوده است.

وی اذعان داشت: بر این اساس حالا که رکود سنگین بر بازارهای مختلف حاکم شده، نقدینگی به سمت بازار سرمایه گرایش پیدا کرده، این در حالی است که در صورت رسیدن به توافق در مذاکرات سیاسی بدون شک شاهد ریزش قیمت‌ها در بازارهای مختلف خواهیم بود و در مقابل بازار سرمایه از این موضوع، هم اثر روانی مثبتی را خواهد دید و هم اینکه در میان و بلندمدت اثرات بنیادی آن را در صنایع و بازارهای مختلف و در پی آن بازار سرمایه مشاهده خواهیم کرد.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: از سوی دیگر تورم سایر بازارها نیز اثر خود را برا بازار سرمایه می‌گذارد و همانگونه که اشاره شد شاهد افزایش ریالی ارزش دارایی‌های شرکت‌ها می‌شویم. البته نباید از این نکته نیز غافل شد که پس از هر تورم سنگینی بازارهای مختلف وارد فاز رکودی می‌شوند که در پی آن بازار سرمایه نیز از این اتفاق تاثیر خواهد پذیرفت.

وی در خصوص وضعیت بازار سهام با توجه به اینکه فصل مجامع نیز رو به پایان است، اظهار داشت: در حال حاضر معامله‌گران در بازار سرمایه خود را برای گزارشات سه ماهه آماده می‌کنند که به تدریج در حال انتشار است. ضمن اینکه نماد برخی از شرکت‌های بزرگ نیز طی چند روز گذشته جهت برگزاری مجامع سالانه بسته شده که با پایان یافتن مجامع این شرکت‌ها شاهد روان‌تر شدن حجم معاملات خواهیم بود.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به این که با پایان یافتن فصل مجامع، حرکت فعالان به سمت سهام‌ بنیادی پیش‌بینی می‌شود، ادامه داد: نکته بسیار مهمی که این روزها می‌توان از آن به عنوان مهم ترین مولفه در تعیین سمت و سوی بازار سهام یاد کرد موضوعات مرتبط با تنش‌های سیاسی و نظامی و یا سقوط و صعود قیمت‌های جهانی کالاها و نفت است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =