محمد جواد آذری جهرمی

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: رمز ارزها از اولین تکنولوژی‌هایی بود که با ورودش به کشور تحریم نشد و آن را پذیرفتیم که نشانه تحول دیجیتال است و در نهایت دولت آیین نامه آن را ابلاغ کرد.

به گزارش ایبِنا، محمد جواد آذری جهرمی  در جلسه شورای اداری شهرستان تربت حیدریه با اشاره به آینده اقتصاد ایران و جهان، افزود: محور اقتصاد آینده به جای نفت، اقتصاد دیجیتال است و فضای مجازی به محور تحولات آینده نه چندان دور پیش روی ما تبدیل می‌شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: می‌بینم که تکنولوژی‌های جدید چگونه وارد می‌شوند و می‌توانند منشا اثر شوند. یک سال و نیم پیش گفتم که چه بخواهیم چه نخواهیم بلاکچین می‌آید و باید خود را با آن هماهنگ کنیم تا بتوانیم از مزایای آن بهره مند شویم.

وی افزود: اما تا بخواهیم به خود بیاییم ۷۰۰ هزار وات برق کشور صرف استخراج ارز دیجیتال شد. ولی خوشبختانه در نهایت دولت به این مسئله ورود، برنامه‌ریزی و آیین نامه آن را ابلاغ کرد.

وزیر ارتباطات  خاطر نشان کرد: رمز ارزها شاید یکی از اولین تکنولوژی‌هایی بود که با ورودش به کشور تحریم نشد و آن را پذیرفتیم و این از نشانه‌های تحول دیجیتال است. پیش از این شاهد بودیم در مورد تکنولوژی‌های نسل ۳ و ۴ به محض ورود آن ها با مقاومت‌هایی مواجه شدیم ولی امروزه استفاده از آن به یکی از ضرورت‌های اصلی کشور تبدیل شده است.

آذری جهرمی ادامه داد: همانطور که مردم نیاز به ارتباطات دارند نیاز به بهره‌گیری از ابزارهای ارتباطی هم دارند. امروزه با بالا رفتن قیمت ارز تهیه گوشی تلفن همراه  به عنوان یکی از ابزارهای مهم ارتباطی برای بسیاری از مردم سخت شده است.

وی با تاکید بر اینکه وزارت‌ ارتباطات برای تامین گوشی ارزان قیمت مورد نیاز مردم و البته حمایت از تولید داخلی برنامه جدی دارد، افزود: گوشی‌های خوبی در داخل کشور تولید می‌شود که البته قابل رقابت جدی با تکنولوژی های روز دنیا نیست؛ کسی هم انتظار ندارد یک گوشی تلفن همراه با قیمت یک میلیون تومان بتواند قابلیت گوشی‌های ۱۰ میلیون تومانی را داشته باشد. اما همین گوشی ها می توانند نیاز بخش عمده‌ای از مردم را تامین کند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تصریح کرد: ما برنامه‌های جدی برای حمایت از تولید گوشی در داخل کشور داریم که به زودی و پس از استخراج ایرادات، مشکلات و برطرف کردن آنها، بسته های ویژه حمایتی خود را اعلام می کنیم تا به این ترتیب علاوه بر توسعه ارتباطات، بهره‌مندی از ابزارهای ارتباطی در اختیار مردم قرار گیرد.

وی افزود: دولت طرح نوآفرین را مصوب کرده و آیین‌نامه‌های آن ابلاغ شده است و تاکنون بیش از یک هزار شرکت برای بهره‌مندی از این طرح ثبت نام کرده‌اند. به شرکت‌ها و استارتاپ هایی که در مرکز رشد فناوری بودند پیشنهاد کردم آنها هم در طرح نوآفرین ثبت نام کنند تا از حمایت‌های دولت برخوردار شوند؛ این جوانان می توانند نام ایران را بر تارک فناوری اطلاعات جهان پرآوازه کنند و آینده روشن را برای کشور رقم بزنند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =