شکریه

نایب رییس اول اتاق اصناف کشور از تسریع در ثبت و درخواست مجوزهای کسب و کار اصناف با الکترونیکی شدن فعالیت‌ها خبر داد.

به گزارش ایبِنا، بسیاری از واحدهای صنفی برای دریافت پروانه کسب و انواع مجوزهای کسب و کار با مشکلات متعددی روبه رو می شوند و مراجعه به هریک از این نهادها و سازمان ها برای دریافت انواع مجوز، کاری بس دشوار و طولانی است.

برهمین اساس، برای جلوگری از بروز چنین مشکلاتی و تسهیل صدور مجوزها و حذف کاغذبازی، درخواست و صدور تمامی این فعالیت ها به صورت الکترونیکی امکانپذیر شد.

محمدعلی دهقان دهنوی، معاون امور اقتصادی وزارت اقتصاد نیز در این خصوص، گفت: در حال حاضر، دریافت کننده ۵۵ درصد از استعلامات کشور برای صدور مجوزها، اصناف هستند.

وی نقشه راه عملیاتی بهبود محیط کسب و کار و صدور یکپارچه کلیه مجوزهای صنفی از درگاه ملی مجوزهای کشور را شامل پنج محور اصلی توجه ویژه به مقررات زدایی و جلوگیری از ایجاد مقررات جدید مخل محیط کسب و کار، پنجره واحد ایجاد کسب و کارهای استانی، بهبود امتیاز و رتبه در شاخص‌های بین المللی، توانمندسازی بخش خصوصی و ساماندهی نظام مجوزدهی برشمرد.

دهقان دهنوی بهم ریختگی و عدم یکپارچگی نظام مجوزدهی کشور را از بزرگترین آسیب‌های محیط کسب و کار عنوان کرد و افزود: سامانه‌های بهبود محیط کسب و کار شامل چهار زیر سامانه "سام"، "دادور"، "یاور" و "نما" می‌شود که در حال فعالیت هستند.

حال با گذشت چندماه از اجرایی شدن این موضوع جلال الدین محمد شکریه در گفتگو با خبرنگار ایبِنا در اینباره اظهار داشت: با الکترونیکی شدن ثبت و درخواست مجوزهای کسب و کار در درگاه ملی کسب و کار، شاهد تغییرات چشمگیری در روند فعالیت ها نبوده ایم زیرا پیش از این نیز متقاضیان با مراجعه به اتحادیه می توانستند برای دریافت مجوز اقدام کنند.

وی ادامه داد: با الکترونیکی شدن این روند تنها مزیتی که وجود دارد، افزایش سرعت پاسخ به استعلام‌ها در دستگاه‌های اجرایی مرتبط است زیرا در گذشته صاحبان کسب و کار به اتحادیه مراجعه می‌کردند، اما در حال حاضر می توانند هم به اتحادیه مراجعه کنند و هم خود از طریق سامانه، مجوزهای لازم را ثبت و دریافت کنند.

به گفته نایب رییس اول اتاق اصناف کشور، موضوع مهم بعد از خروجی استعلام است که مربوط به مراجعات وزارت بهداشت و سازمان مالیاتی است که باید با سرعت بیشتری پاسخ داده شود تا در صدور پروانه کسب سرعت بیشتری صورت گیرد.

شکریه، درباره ادامه روند الکترونیکی شدن فرآیند کسب مجوز، گفت: بین اصناف و برخی دستگاه‌ها سیستم اتوماسیون وجود ندارد، به عنوان مثال بین ما و بهداشت اتوماسیونی وجود ندارد و در حال مذاکره هستیم تا تمام اتحادیه‌های صنفی در اتاق‌های اصناف بتوانند مجوزهای خود را از وزارت بهداشت به صورت الکترونیکی دریافت کنند.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =