بازار ارز و سکه

مقایسه خلاصه وضعیت قیمت در بازارها در هفت ماهه نخست ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ نشان می‌دهد که نرخ دلار و یورو در بازار آزاد شهر تهران به ترتیب ۳۱.۲ و ۲۶.۲ درصد افزایش یافته‌اند.

به گزارش خبرنگار ایبِنا، معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران در گزارشی به مقایسه خلاصه وضعیت قیمت در بازارهای مختلف در هفت ماهه نخست سال گذشته و امسال پرداخته است.

براساس این گزارش که بر مبنای آمار ارائه شده از سوی بانک مرکزی و مرکز آمار ایران منتشر شده، آمده است: میانگین نرخ دلار در بازار آزاد شهر تهران در هفت ماهه ۱۳۹۷ معادل ۹هزار و ۷۰۰ تومان بوده که در سال جاری به ۱۲ هزار و ۷۰۰ تومان افزایش یافته و رشدی ۳۱.۲ درصدی را نشان می‌دهد.

همچنین میانگین نرخ یورو در بازار آزاد شهر تهران در مدت زمان مشابه از ۱۱هزار و ۳۰۰ تومان به ۱۴ هزار و ۲۰۰ تومان افزایش یافته که ۲۶.۲ درصد افزایش یافته است.

در هفت ماهه نخست سال ۱۳۹۷، میانگین قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید ۳ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان بوده که میانگین این رقم تا پایان مهرماه امسال به ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسیده است. براین اساس قیمت سکه ۴۲.۵ درصد رشد پیدا کرده است.

این مقایسه برای سه طرح قدیم نیز حکایت از افزایشی ۴۷.۶ درصدی دارد و قیمت این سکه از ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان به ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان رسیده است.

با این حال قیمت مسکن در مدت زمان مشابه رشدی ۸۱.۳ درصدی یافته است. بهای هر متر مربع واحد مسکونی معامله شده در شهر تهران در هفت ماهه نخست سال ۱۳۹۷ معادل ۷ میلیون تومان بوده که در سال جاری این رقم به ۱۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان رسیده است.

آمارهای منتشر شده همچنین نشان می‌دهد که شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی کل کشور (۱۰۰=۱۳۹۵) از ۱۲۴.۴ درصد در سال ۹۷ به ۱۷۸.۱ درصد در سال جاری رسیده که رشدی ۴۳.۱ درصدی یافته است.

از سوی دیگر شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی خانوارهای شهری کشور (۱۰۰=۱۳۹۵) نیز از ۱۲۴.۳ درصد برای هفت ماهه ۱۳۹۷ با رشدی ۴۲.۲ درصدی در مدت زمان مشابه امسال به ۱۷۶.۸ درصد رسیده است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =