کارت بانکی

بر اساس آمار منتشر شده از سوی بانک مرکزی، بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری ۳۲۱ میلیون و ۷۶۳ هزار کارت بانکی در قالب کارت برداشت، اعتباری، هدیه و کارت پول الکترونیک تا پایان آبان ماه صادر کردند.

به گزارش خبرنگار ایبِنا، اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران گزارش تعداد کل کارت‌های صادره شبکه بانکی کشور را به تفکیک تا پایان آبان ماه ۹۸ اعلام کرد؛ این گزارش سه ماهه ابتدایی سال جاری در بخش‌های کارت برداشت، کارت اعتباری، کارت خرید یا هدیه و کارت‌های پول الکترونیک در دو قسمت استان تهران و سایر استان‌ها منتشر شده که بر اساس این آمار بالغ بر  ۳۲۱ میلیون و ۷۶۳ هزار کارت بانکی اتواع مختلف از سوی شبکه بانکی تا پایان آبان ماه سال جاری صادر شده است؛ این در حالی است که جدیدترین بروزرسانی گذشته گزارش بانک مرکزی مربوط تاریخ خرداد ماه ۱۳۹۸ حاکی از آن بوده که ۳۴۲ میلیون و ۹۸۲ هزار کارت بانکی توسط شبکه بانکی صادر شده بود که نشان از کاهش ۲۱ میلیونی در تعداد تمام کارت‌ها دارد که از جمله دلایل آن می‌توان به به اتمام رسیدن تاریخ انقضای کارت‌ها و غیر فعالسازی اشاره داشت.

گزارش بانک مرکزی نشان می‌دهد که بانک ملی ایران  با صدور بیش از ۶۶ میلیون کارت بانکی در رده اول صدور انواع کارت بانکی قرار گرفته و پس از آن بانک ملت و سپه قرار دارند.

کارت برداشت

بر اساس گزارش منتشر شده از سوی اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی تا پایان آبان ماه بالغ بر ۲۱۹ میلیون و ۳۳۵ هزار و ۳۲۶  کارت بانکی از نوع برداشت در شبکه بانکی صادر شده که بانک ملی ایران با تعداد ۳۹ میلیون و ۵۴۷ هزار و ۹۶۷ کارت، بیشترین صدور کارت برداشت در میان بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری کشور را داشته است و بانک‌های ملیت، سپه و صادرات در رده‌های بعدی قرار دارند؛ از سویی دیگر بانک خاورمیانه کمترین تعداد کارت برداشت را در شبکه بانکی صادر کرده است.

استان تهران: آمار منتشر شده از صدور کارت برداشت در استان تهران حاکی از آن است که در پایتخت بالغ بر ۴۰ میلیون و ۳۷۳ هزار و ۳۸۶ کارت بانکی توسط شبکه بانکی صادر شده که از این میان بیشترین سهم از کارت‌های بانکی صادره متعلق به بانک‌های ملی ایران، پارسیان و ملت است.

سایر استان‌ها: آمار نشان می‌دهد در سایر استان‌های ایران در حدود ۱۷۸ میلیون کارت بانکی صادر شده که بانک ملی، ملت و سپه بیشترین کارت صادر شده را در اختیار خود دارند.

کارت اعتباری

بر اساس گزارش منتشر شده از سوی اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی تا پایان آبان ماه ماه بالغ بر دو میلیون و ۹۸۶ هزار و ۱۲۵ کارت بانکی از نوع اعتباری در شبکه بانکی صادر شده که بانک ملت با تعداد یک میلیون و ۲۴۵ هزار و ۱۴۵ کارت، بیشترین صدور کارت اعتباری در میان بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری کشور را داشته است.

استان تهران: آمار منتشر شده از صدور کارت اعتباری در استان تهران حاکی از آن است که در پایتخت بالغ بر ۶۳۲ هزار و ۹۶۴ کارت بانکی اعتباری توسط شبکه بانکی صادر شده که از این میان بیشترین سهم از کارت‌های اعتباری صادره متعلق به بانک‌های ملت، پارسیان و سپه است.

سایر استان‌ها: آمار نشان می‌دهد در سایر استان‌های ایران در حدود دو میلیون و ۳۵۳ هزار کارت بانکی از نوع اعتباری صادر شده که بانک ملت، تجارت، سپه بیشترین کارت صادر شده را در اختیار خود دارند.

کارت خرید / هدیه

جدیدترین گزارش بانک مرکزی در خصوص کارت‌ها بانکی نشان از صدور بالغ بر ۹۷ میلیون و ۴۶۱ هزار و ۳۹ کارت خرید یا هدیه در سطح کشور توسط شبکه بانکی دارد که بانک ملی ایران با صدور ۲۶ میلیون و ۲۳۵ هزار کارت هدیه در رتبه نخست این جدول قرار گرفته و پس از آن نیز بانک‌های پارسیان و ملت قرار دارند.

استان تهران: آمار منتشر شده از صدور کارت خرید یا هدیه در استان تهران حاکی از آن است که در سطح استان تهران بالغ بر ۴۲ میلیون و ۶۵۱ هزار و ۴۱۳ کارت بانکی خرید یا هدیه توسط شبکه بانکی صادر شده که از این میان بیشترین سهم از کارت‌های هدیه صادره متعلق به بانک‌های پارسیان، ملی ایران و ملت است.

سایر استان‌ها: آمار نشان می‌دهد در سایر استان‌های ایران در حدود 54 میلیون و 809 هزار کارت بانکی خرید یا هدیه صادر شده که  بانک ملی با حدود ۱۷ میلیون صدور کارت هدیه بیشترین سهم از این بازار را در شهرستان‌ها داشته است و بانک‌های پارسیان، ملت و انصار در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

کارت‌های پول الکترونیک

این گزارش حاکی است که بالغ بر یک میلیون و ۹۸۰ هزار کارت پول الکترونیک توسط بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری در دوره مورد بررسی صادر شده که حدود ۳۷۵ هزار کارت در استان تهران و یک میلیون و ۶۰۵ هزار کارت بانکی نیز به سایر استان‌ها ارتباط دارد؛ لازم به ذکر است که عمده بازار کارت پول الکترونیک در اختیار بانک ملت است.

در این گزارش تعداد کارت‌های موسسه اعتباری ملل و بانک قرض الحسنه رسالت گزارش نشده و آمارهای انصار، ایران زمین، پارسیان، توسعه صادرات، سرمایه و صنعت معدن بروز نبوده و متعلق به تاریخ‌های گذشته بوده است؛ برای دریافت این گزارش اینجا کلیک کنید.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 11 =