مالیات

کل درآمدهای مالیاتی دولت تا پایان شهریورماه ۱۳۹۸ با ۴۸ درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن برابر با ۶۳.۵ هزار میلیارد تومان بوده است.

به گزارش خبرنگار ایبِنا، معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران در گزارشی به درآمدهای مالیاتی دولت طی شش ماهه نخست امسال و مقایسه آن با سال‌های ۱۳۹۷ و ۱۳۹۶ پرداخته و نوشته است: در شش ماهه نخست امسال، کل درآمدهای مالیاتی ۶۳.۵ هزار میلیارد تومان بوده که نسبت به دوره مشابه سال قبل از آن ۴۸ درصد افزایش یافته است.

بر این اساس درآمد حاصل از مالیات‌های غیرمستقیم دولت طی این مدت به عدد ۲۸.۱ هزار میلیارد تومان رسیده که ۴۸ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد نشان می‌دهد. همچنین درآمدهای دولت از محل مالیات‌های مستقیم نیز با رشدی ۵۶ درصدی به ۳۵.۵ هزار میلیارد تومان رسیده است.

این گزارش خاطرنشان کرده است که ۷۴ درصد از درآمدهای مالیاتی نسبت به بودجه مصوب تا پایان شهریورماه امسال محقق شده است. این در حالی است که کل درآمدهای مالیاتی دولت در شش ماهه نخست سال ۱۳۹۷ معادل ۴۲.۹ هزار میلیارد تومان بود. از این میزان ۲۰.۲ هزار میلیارد تومان از محل دریافت مالیات‌های غیرمستقیم و ۲۲.۷ هزار میلیارد تومان از محل مالیات‌های مستقیم بوده است.

کل درآمد مالیات دولت در شش ماهه نخست سال ۱۳۹۶ نیز برابر با ۳۹.۷ هزار میلیارد تومان بوده که از این میزان ۱۵.۹ هزار میلیارد تومان مالیات غیرمستقیم و ۲۳.۸ هزار میلیارد تومان از محل مالیات مستقیم بود.

ترکیب درآمدهای مستقیم مالیاتی دولت طی ۶ ماهه نخست امسال نیز نشان می‌دهد که ۵۴ درصد از این رقم را اشخاص حقوقی پرداخت کرده‌اند و سهم مالیات بر درآمد ۳۸ درصد و مالیات بر ثروت ۸ درصد بوده است.

معاونت بررسی‌های اتاق بازرگانی تهران در گزارش خود نوشته که رقم ۵۴ درصدی درآمدهای مستقیم مالیاتی تا پایان شهریورماه رشدی ۵۷ درصدی را نسبت به مدت مشابه سال ۱۳۹۷ نشان می‌دهد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =