بورس

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: نقدینگی بالایی که در ماه‌های گذشته در بازار سهام در گردش و ورود است، موجب شده تا روند اصلاح و کف‌سازی برای شاخص و نمادهای معاملاتی کوتاه مدت بوده و به ندرت اتفاق بیفتد.

منصور کریمی در گفتگو با ایبِنا بگفت: روند معمول دادوستدهای بازار سرمایه به‌گونه‌ای است که شاخص بورس و قیمت سهام شرکت‌ها پس از روند صعودی در نقطه‌ای متوقف و بازار به اصطلاح اقدام به اصلام و کف‌سازی می‌کند.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: بر این اساس دور از ذهن نیست که پس از رشد و صعودی چشمگیر، شاخص بورس و قیمت سهام شرکت‌های مختلف از این روند تبعیت کنند. البته ذکر این نکته قابل بیان است که بدلیل نقدینگی بالایی که در ماه‌های گذشته در بازار سهام در گردش و ورود است، این روند اصلاح و کف‌سازی برای شاخص و نمادهای معاملاتی کوتاه مدت بوده و به ندرت اتفاق بیفتد.

وی اضافه کرد: از این رو پس از صعود و گذر شاخص بورس از ارتفاع ۴۵۰ هزار واحد، طبیعی است که شاخص و قیمت سهام شرکت‌های مختلف به بهانه‌های مختلف اقدام به اصلاح کنند، که این اتفاق در روز معاملاتی دوشنبه هفته جاری رخ داد.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: نکته قابل بیان دیگر در خصوص افت شاخص در روز مورد اشاره این است که شاخص هموزن کمتر از شاخص کل ریزش را تجربه کرد، ضمن این که در دقایق پایانی بازار نیز شاهد جمع شدن صف ‌های فروش در برخی نمادها و همچنین پابرجا بودن صف‌های خرید در برخی نمادهای معاملاتی بودیم.

وی گفت: همانگونه که اشاره شد حجم بالای نقدینگی حاضر در بازار سهام موجب شده تا افت‌ها و اصلاح‌های بازار کوتاه مدت بوده و تداوم نداشته باشد. به همین جهت با توجه به حجم بالای ارزش و تعداد معاملات در بورس و فرابورس بنظر می‌رسد دستکم تا پایان سال رونق و رشد در بازار سهام تداوم داشته باشد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =