• ۲۳ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۹
  • کد خبر: 113139
تحلیل

اقتصاد جهان با پدیده ­ای ناشناخته مواجه شده که هیچ برآوردی از ابعاد آن وجود ندارد؛ رکودی عمیق که تا ده‌ها سال از آن صحبت خواهد شد.

این روزها کرونا تبدیل به بحث داغ محافل داخلی و خارجی شده و همه جا صحبت از کروناست. در محافل اقتصادی نیز بحث پیرامون پیامدهای اقتصادی کرونا، آثار آن بر کسب­ وکارها و راهکارهای کاهش آن بحث روز است. تاکنون بحث­ های مختلف و متعددی پیرامون تبعات اقتصادی این ویروس مطرح شده است. در کشور ما نیز کارشناسان مطالبی را پیرامون این موضوع مطرح کرده­اند.

نگاهی به مطالب منتشر شده در رسانه­ های داخلی و خارجی نشان می­ دهد که یک نقطه مشترک در تمام این مطالب وجود دارد. تقریبا هیچ کس از تبعات این ویروس برآورد روشن و نسبتا دقیقی ندارد و صرفا یک سری احتمالات و سناریوهای ممکن در حال بررسی است. احتمالاتی که مشخص نیست چه میزان امکان تحقق دارند.

اقتصاد جهان در سومین دهه از قرن بیست و یکم با پدیده­ای جدید و شگفت انگیز مواجه شده که هیچ برآوردی از میزان پیشرفت آن و تبعات احتمالی رکود ناشی از آن وجود ندارد. اگر در سال ۲۰۰۸ رکود اقتصادی جهان را فراگرفت تجربه رکود اوایل قرن قبل وجود داشت و آموزه­ هایی از آن برای اقتصاددانان و کارشناسان و سیاست‌گذاران باقی مانده بود. اما اکنون هیچ تجربه قبلی از تبعات اقتصادی رکود ایجاد شده ناشی از کرونا وجود ندارد.

عدم شناخت پدیده جدید و در حال خلق رکود کرونایی سبب شده تا مقابله با آن دشوار باشد. سیاست­ هایی که برای مقابله با این پدیده نیز طراحی می ­شوند مشخص نیست چه میزان کارایی خواهند داشت و تبعات این پدیده را چقدر کاهش خواهند داد. آنچه مشخص است و در آن تردیدی وجود ندارد این است که اقتصاد جهان در شرایط خاص و پیچیده ­ای قرار دارد و تمام کشورها با کاهش رشد اقتصادی و یک رکود عمیق مواجه خواهند شد.

این رکود جهانی در حالی است که اقتصاد ایران دو سال است که وارد یکی از شدیدترین رکودتورمی­ های خود شده و در سال پیش­رو نیز دولت کسری بودجه شدیدی دارد. تحریم که یکی از عوامل مهم شکل­ گیری این رکود شدید بوده همچنان برقرار است و مشکلات عدیده ­ای را برای اقتصاد ایران ایجاد کرده است. در این شرایط مقابله با کرونا و تبعات اقتصادی آن بسیار دشوارتر از دیگر کشورها شده است.

در این شرایط دشوار و بی ­سابقه ضروری است همگان به دشواری شرایط پی ببرند و خود را برای مقابله با آن آماده کنند. مسئولان باید صادقانه و شفاف با مردم برخورد کنند و واقعیت­ ها را با آنها در میان بگذارند. سیاست گذاران باید با صداقت حداکثری سیاست­ ها و برنامه­ های اقتصادی مبتنی بر شرایط جدید را با استفاده از نظر کارشناسان داخلی و خارجی تدوین و به اطلاع مردم برسانند. مردم و کسب­ وکارها نیز باید برای همراهی با سیاست­ گذاران و تحمل دشواری های پیش­رو حداقل برای دو ماه آینده و چه بسا زمانی بیش از آن خود را آماده کنند.

کارشناسان و صاحب­نظران و تحصیل­ کردگان نیز وظیفه ­ای خطیر دارند. آنها باید به دور از روحیه خودکارشناس پنداری با استفاده از مطالب روز و آخرین یافته­ های علمی و نتایج سیاست­ های اجرا شده در دیگر کشورها به بررسی شرایط ایران بپردارند. چرا که اکنون بیش از هر زمان دیگری به استفاده از آموزه­ های علمی و کارشناسی به خصوص آموزه ­های روز و دستاوردهای علمی جهان داریم. باید از زدن حرف­ های تکراری و بی­ پایه خودداری شود و با توجه به مسیری که در دنیا در حال طی کردن برای مقابله با رکود کرونایی هستند به تحلیل پرداخته شود.

رسانه‌ها نیز همچون همیشه وظیفه ­ای مهم دارند و این بار مهم تر از گذشته علاوه ­بر اطلاع رسانی دقیق و شفاف، باید با آگاه‌سازی احاد جامعه و نه فقط گروه ­های خاص و تحصیل­ کردگان، به مطالبه ­گری از مسئولان بپردازند. اطلاع‌رسانی دقیق و مطالبه صحیح اکنون اهمیتی بسیار بیش از پیش دارد.

کوتاه سخن آنکه اقتصاد ایران در شرایطی دشوار قرار دارد. اگرچه از قبل پیش ­بینی می ­شد سال ۱۳۹۹ از نظر اقتصادی سالی دشوار باشد ولی اکنون با بروز کرونا این دشواری متفاوت ­تر از قبل شده است. باید حساسیت این برهه به خوبی شناخته و در تمام تصمیمات خُرد و کلان مردم و دولت مردان لحاظ شود. تمام آحاد جامعه از مردم عادی تا صاحب‌نظران و سیاست‌گذاران باید شرایط خطیر اخیر را درک کنند و مطابق با آن در سبک زندگی و کاری خود تغییرات لازم را لحاظ کنند. همه باید در این سال با هم متحد عمل کنند و خود را آماده تحمل دشواری­ های سال جدید کنند.

منبع: ایبِنا

سعید مسگری (کارشناس اقتصاد)

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 6 =