• ۲۸ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۲
  • کد خبر: 113376
نفت

بدنبال افزایش امیدهای سرمایه گذاران در خصوص کاهش بیشتر تولیدات نفت از سوی تولیدکنندگان، قیمت طلای سیاه پس از افت شدید در معاملات روز گذشته و رسیدن به کف ۱۸ ساله، امروز (پنجشنبه) اندکی افزایش پیدا کرد.

به گزارش ایبِنا به نقل از رویترز، پس از اینکه آمار و ارقام رسمی نشان داد که موجودی انبارهای آمریکا در حال ثبت رکورد است، نفت خام وست تگزاس اینترمیدیت روز گذشته به پایین‌ترین سطح خود از فوریه ۲۰۰۲ تاکنون رسید و برنت دریای شمال نیز بیش از ۶ درصد افت قیمت داشت.

با این حال، نفت برنت امروز با ۲۵ سنت یا ۰.۹ درصد افزایش، هر بشکه ۲۷.۹۴ دلار معامله شد و وست تگزاس اینترمیدیت نیز با رشد ۱۴ سنتی یا ۰.۷ درصدی بشکه‌ای ۲۰.۰۱ دلار دست به دست شد.

نگرانی‌ها ناشی از تداوم کاهش تقاضا، مانع افزایش قیمت نفت شده است به طوری که هر دو شاخص در آغاز معاملات امروز تنها با ۲.۵ درصد افزایش قیمت نسبت به روز گذشته انجام گرفت.

داده‌های اداره اطلاعات انرژی آمریکا (EIA) علاوه بر این نشان داد که با وجود فعالیت پالایشگاه‌های این کشور با ۶۹ درصد از ظرفیت، (پایین‌ترین سطح از دسامبر ۲۰۰۸ تاکنون)، ذخایر سوخت پالایش شده آمریکا نیز بسیار زیاد است.

«استیفن اینز» تحلیلگر ارشد بازار در آکسی کورپ، گفت: انباشت چشمگیر موجودی انبارها آن هم تا این اندازه غافلگیرکننده، کمی باعث حمایت از قیمت‌ها شده است زیرا این حجم از موجودی انبارها حاکی از آن است که احتمالا فعالیت سرچاه های بیشتری در گوشه و کنار جهان متوقف خواهد شد که عملا تولیدات آمریکا را کاهش خواهد داد.

این ارقام با گزارش آژانس بین المللی انرژی (IEA) همراه شد؛ گزارشی که در آن کاهش تقاضای جهانی به اندازه ۲۹ میلیون بشکه در روز در ماه آوریل پیش بینی شده است؛ این رقم پایین‌ترین سطح تقاضا در ۲۵ سال اخیر بوده و نسبت به سطح تقاضای پیش از پاندمی کرونا ۳۰ درصد کاهش یافته است.

کاهش تقاضای پیش بینی شده بسیار بیشتر از توافقی است که در راستای کاهش تولیدات کشورهای تولیدکننده انجام شده است؛ اوپک و اوپک پلاس هفته جاری با کاهش تولیدات ۹.۷ میلیون بشکه در روز موافقت کردند و این در حالی است که کاهش ۱۰ میلیون بشکه دیگر از سوی سایر کشورها همچون آمریکا می تواند حجم کاهش تولیدات را به ۲۰ میلیون بشکه در روز برساند؛ موضوعی که همه چشم انتظار آن هستند.

اداره اطلاعات انرژی آمریکا هفته گذشته از پیش بینی خود مبنی بر کاهش ۴۷۰ هزار بشکه ای تولیدات روزانه آمریکا خبر داد.

بانک چندملیتی آ ان‌جی مستقر در آمستردام در یادداشتی نوشت: با توجه به وسعت ریزش تقاضا در سال جاری، کاهش تولیدات اوپک پلاس در کوتاه مدت توانایی تعادل بخشی به بازار را ندارد و این ناتوانی در تضعیف قیمت‌ها حتی پس از توافق اوپک پلاس منعکس شده است.

اگرچه برخی از کشورها نیز برای خریداری نفت در انبار ذخایر استراتژیک خود متعهد شده اند اما در مورد میزان خریداری نفت نیز محدودیت های فیریکی وجود دارد.

اینز در این خصوص گفت: استفاده از ذخایر استراتژیک نفت در چین، هند، کره جنوبی و آمریکا می تواند حدود ۲۰۰ میلیون بشکه به ذخایر کنونی انها اضافه کند اما این رقم تنها یک راه گریز چندماهه است. برای جلوگیری از ریزش دوباره قیمت ها، کاهش بیشتر تولیدات الزامی است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =