سعید ممبینی

رییس اتاق اصناف ایران خواستار ملاحظه شرایط کسب و کارها در شرایط کرونایی به منظور تعیین مالیات‌ها به ویژه در سال ۹۸ و همچنین اوایل امسال شد.

به گزارش ایبِنا، سعید ممبینی رییس اتاق اصناف در نشست علنی امروز (یکشنبه، ۱۸ خردادماه) مجلس شورای اسلامی، در خصوص وضعیت اقتصادی و بازار در شرایط کرونا، گفت: در سال ۹۸ بازار کشور بیشترین نقش را در ارائه خدمات در آخرین سطح زنجیره تامین کالا به عهده دارند تجربیات آزاردهنده ای داشتند و از ابتدای سال ۹۸ سیل، تحریم ها، افزایش قیمت بنزین و شرایط رکود تورمی را تجربه کرده اند و در انتهای سال نیز با موضوع کرونا مواجه شده اند.

وی ادامه داد: علیرغم همه این مشکلات، اصناف توانستند با نقش آفرینی موثر به گذر و عبور از این شرایط کمک کنند. اتاق اصناف ایران نیز از ابتدای وقوع موضوع کرونا با دو رویکرد در بخش بهداشتی و به عنوان یک مصونیت اجتماعی و بعد اقتصادی مطالبی را در دستور کار به عنوان استراتژی های تدوین شده خود قرار داد و آن را اجرا کرد.

رییس اتاق اصناف افزود: در بخش بهداشتی از ابتدای کرونا برابر توصیه هایی که بود تمامی فعالیت هایی که مستلزم حضور جمعیت بود و به هر حال منافعی برای واحدهای صنفی داشت متوقف شد و عملا با شروع فاصله گذاری اجتماعی، اتاق اصناف ایران در کنار خدمتگزاران در حوزه بهداشت رویکرد تدوین پروتکل های مورد نیاز برای فعالیت واحدهای تجاری را انجام داد و این پروتکل ها به بهترین و موثرترین روش های ممکن در اختیار اصناف قرار گرفت و اصناف با تمکین از ضرورت توقف فعالیت در برخی از رشته ها این همکاری و همراهی را تا به امروز با مجموعه وزارت کشور داشته است.

وی اضافه کرد: این تاثیرات سبب شد ما امروز به اذعان همه دست اندرکاران، اصناف را به عنوان یکی از محورهای رعایت پروتکل ها شناسایی کنیم، اما از بُعد اقتصادی نیز پیشنهاداتی به دولت با توجه به نقش اصناف در بُعد اشتغال تقدیم شد. نوع پیشنهادات عمدتا مبتنی بر حمایت از کارفرمایان برای حفظ اشتغال و جلوگیری از ترک کار نیروها بود.

ممبینی گفت: امروز شاهد این هستیم که تعداد قابل توجهی از کارگران برای بیمه بیکاری ثبت نام کرده اند، در حالی که در سال جهش تولید حفظ اشتغال و تحریک تقاضا برای خروج رکود موجود در بازار می تواند کمک کننده باشد، تا این لحظه تعداد بسیاری از صنوف بنا به توصیه های بهداشتی هنوز تعطیل هستند؛ لذا امیدوار هستیم که با کمک مجلس و دولت بتوانیم این رویکرد را به سمتی ببریم که ضمن حمایت از اشتغال در واحدهای صنفی شاهد گشایش کسب و کار در این واحدها باشیم.

وی از همراهی و حمایت بخش های مختلف به ویژه همراهی سازمان امور مالیاتی قدردانی کرد و گفت: همراهی خوبی با اصناف و پیشنهادات مطرح شده چه در خصوص استهمال بدهی های مالیاتی و یا تاخیر در وظایفی که مربوط به تسلیم اظهارنامه به وسیله ۳ اتاقی بود که آقای شافعی به آن اشاره کردند شده است.

رییس اتاق اصناف ادامه داد: همچنان انتظار این است که با توجه توقف فعالیت ها و کاهش کسب و کارها در تعیین مالیات ها به ویژه در سال ۹۸ و اوایل ۹۹ شاهد همکاری و همراهی بیشتری باشیم. در بُعد قوانین نیز پیشنهادی است که در آینده به طور مجزا تقدیم خواهد شد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =