دلار

دبیر کل سابق اتاق بازرگانی ایران و عراق با اشاره به وجود حباب قیمتی در بازار ارز، ریزش یکباره نرخ دلار در هفته گذشته را هشداری برای سرمایه‌گذاران در این بازار دانست.

در هفته های اخیر، ریسک سرمایه گذاری در بازار ارز بیش از هر زمان دیگری شده است. بازاری که هر روز و هر لحظه تحت تاثیر اخبار سیاسی و اقتصادی قرار دارد و تحت تاثیر یک تصمیم ارزی، با ریزش قیمت ها مواجه می شود.

به عنوان نمونه در هفته گذشته، با ورود بازارساز و افزایش عرضه، شاهد ریزش ۴۵۰۰ تومانی قیمت دلار در صرافی های مجاز و بانکی بودیم. این کاهش قیمت که تنها در عرض ۴۸ ساعت اتفاق افتاد، به نوعی هشدار به فعالان این بازار برای سرمایه گذاری است.

حال به نظر می رسد، تصمیمات و سیاست های بانک مرکزی، در روزهای آتی، به کاهش بیشتر نرخ ارز منجر شود. موضوعی که بسیاری کارشناسان اقتصادی به آن اشاره دارند و معتقدند، نرخ های کنونی، به زودی تعدیل خواهد شد.

در این خصوص سیدحمید حسینی؛ دبیر کل سابق اتاق بازرگانی ایران و عراق در گفتگو با خبرنگار ایبِنا با اشاره به اینکه ریشه همه مسائل و مشکلات فعلی اقتصادی کشور واقعا اقتصادی نیست، اظهار داشت: ریشه بخشی از مشکلات اقتصادی، در حال حاضر روانی و سیاسی است. در نتیجه اعتقاد دارم برای توقف افزایش قیمت ها، جامعه نیاز به یک شوک سیاسی و روانی دارد. با تصمیمات مدیریتی نمی شود این روند افزایش قیمت مسکن و ارز و طلا را متوقف کرد.

به گفته حسینی، این شوک می تواند چند مورد باشد؛ به عنوان نمونه می تواند توفق نامه ایران و چین باشد؛ یا توافقات داخلی و اجماع ملی؛ یا می تواند انتخابات آمریکا باشد؛ اگر ترامپ شکست بخورد و یا احتمال شکست ترامپ افزایش پیدا کند، قطعا دنیا نفسی می کشد. زیرا بسیاری از کشورها نگاهشان این است که اگر بدانند ترامپ رای نمی آورد، همکاری ها را با ما شروع کنند.

این فعال اقتصادی معتقد است،  نرخ ارز به مرحله ای رسیده که اگر با نرخ تورم هم بسنجیم و تورم های سالانه را با نرخ ۹۷ همتراز کنیم، می بینیم که الان نرخ دلار نباید بیشتر از ۲۱ تا ۲۲ هزار تومان باشد و این چند هزار تومانی که الان بیشتر است، حبابی هست که در بازار وجود دارد. در نتیجه این شوک مثبت اگر وارد شود، همه بازارها استعداد کاهش نرخ حباب را دارند.

حسینی در پایان با اشاره به مبلغ ۵ میلیارد دلاری منابع ارزی ایران در عراق اظهار داشت: در سفر اخیر رییس کل بانک مرکزی به عراق مذاکرات خوبی در سطح نخست وزیر صورت گرفت که امیدوار کننده بوده و با بازگشت این منابع، شاهد تعدیل قیمت ها در بازار ارز خواهیم بود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =