عباس هشی

یک اقتصاددان و تحلیلگر مسائل اقتصادی با اشاره به وعده نامزد حزب دموکرات آمریکا درباره بازگشت به برجام گفت: ریزش نرخ ارز با پیشتازی جو بایدن برای ما بسیار خوب است و این ریزش حتما ادامه‌دار خواهد بود.

به گزارش ایبنا، پس از اینکه بانک مرکزی دوره فشار شدیدی از تحریم‌ها و رشد نرخ ارز را سپری کرد، حالا به نظر می‌رسد شرایط رو به بهبود است. پس از آنکه نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا گفته بود چنانچه در انتخابات پیروز شود به برجام بازخواهد گشت و با آنچه «اقدامات مخرب ایران» خوانده شده مقابله خواهد کرد و تهران باید به پایبندی دقیق توافق هسته‌ای برگردد و اگر این کار را انجام دهد، من به توافق هسته‌ای باز می‌گردم» حالا شرایط به شکلی رقم خورده که خوشبینی‌ها از پیروزی جو بایدن افزایش یافته است. گروهی در ایران به این وعده‌ها واکنش دادند و زمزمه برخی کارشناسان اقتصادی درباره تداوم ریزش نرخ ارز قوت گرفته است.

جو بایدن، نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده که وعده داده است به تعهدات کشور متبوع خود در برجام و معاهده پاریس بازگردد و همزمان به نحو موثرتری با سایر اقدامات به گفته او بی‌ثبات‌کننده ایران مقابله کند، حالا جو روانی ناشی از انتخابات را به نفع بازارهای مالی ایران تغییر داده است و همانطور که عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی توصیه کرده بود که سرمایه‌گذاران از سرمایه گذاری در بازار ارز بپرهیزند و آنانی هم که در این بازار سرمایه گذاری می‌کنند، باید ریسک آن را نیز بپذیرند، امروز با ترکیدن حباب چهل روزه ارزی، بیش از پیش نوسانات این بازار نامطمئن آشکار و مبرهن شد.

تا شامگاه پنج شنبه، ۱۵ آبان ماه، یعنی یک روز پس از انتخابات آمریکا و در حالی که احتمال پیروزی بایدن خیلی زیاد شده است، بازار ارز و طلا در ایران واکنش شدیدی به نتایج اولیه شمارش آرای این انتخابات نشان داده است. در آخرین ساعات اعلامی بر اساس میانگین وزنی نرخ خرید و فروش ارز بر مبنای معاملات ثبت شده توسط بانک‌ها و صرافی‌های مجاز کشور دلار آمریکا روی قیمت ۲۶۳۵۰ تومان ثابت مانده است و تحلیل کارشناسان از ادامه روند این کاهش خوشبیانه است.

برخی از کارشناسان معتقدند که در صورت پیروزی دموکرات‌ها در آمریکا، قیمت دلار در بازار ایران تجربه‌ای جدید را پشت سر می‌گذارد و ریزش سنگینی خواهد داشت. عباس هشی، اقتصاددان و تحلیلگر مسائل اقتصادی با تایید این گزاره به ایبِنا گفت: ریزش نرخ ارز با پیشتازی جو بایدن برای ما بسیار خوب است و این ریزش حتما ادامه دار خواهد بود.

او با ابراز امیدواری از بازگشت ایالات متحده به تعهدات قبلی خود با جمهوری اسلامی ایران افزود: با حرف‌هایی که جو بایدن درباره بازگشت به برجام زده است، احتمالا ایران ابتدا خسارت‌هایی را طلب خواهد کرد که در دوران عهدشکنی دونالد ترامپ متوجه شده است و به احتمال بسیار زیاد، نرخ ارز یکی از مهم‌ترین شاخص‌هایی است که همچنان روند کاهشی خواهد داشت.

حالا باید دید نتیجه آرا در ایالت‌های تعیین کننده باقی‌مانده چه خواهد شد. چرا که بسیاری از تحلیل‌گران بر این باورند با توجه به اینکه دلار امروز ریزشی معنادار پیدا کرد، اگر انتخابات به نفع جو بایدن تمام شود، نرخ ارز حتی به قیمتی پایین تر از ۲۰ هزار تومان باز خواهد گشت. چیزی که عباس هشی آن را کاملا  محتمل دانست و تاکید کرد: برآورد ما این است که نرخ دلار قطعا ریزش بیشتری پیدا خواهد کرد و به زیر ۲۰ هزار تومان خواهد رسید. 

به گفته این اقتصاددان، کاهش نرخ ارز این روزها، یکی از دلایلی است که باعث شده سرنوشت ریاست جمهوری آمریکا برای شهروندان ایرانی بسیار تاثیر گذار و مهم تلقی شود. چرا که با بستن چمدان جمهوری‌خواهان از کاخ سفید، فشارهای روانی که دونالد ترامپ با سخنرانی‌های غیرمسئولانه خود بر بازارهای ایران تحمیل کرده بود شکسته خواهد شد. حالا باید منتظر نتایج آرا ماند و دید سرانجام جناح دیگر در مواجه با ایران چه خواهد کرد. هرچند آنچنان که حسن روحانی، رئیس جمهوری به تازگی گفته‌اند برای ایران تغییر و اصلاح رویکرد ایالات متحده در مواجه با ایران مهم است و نه فرد و چهره خاص در سپهر سیاسی آن.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =