• ۲۸ آذر ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۷
  • خبرنگار: sadeghi
  • کد خبر: 120553
دکتر همتی

رییس کل بانک مرکزی توضیحاتی را درباره روند نرخ ارز به عنوان یک متغیر کلیدی اقتصاد کلان ارائه کرد.

به گزارش ایبِنا، دکتر همتی در یادداشتی اینستاگرامی اعلام کرد: قطب نمای سیاستگذاری بانک مرکزی حول کنترل تورم و کمک به رشد اقتصادی کشور است. در این راستا، نرخ ارز بعنوان یک متغیر کلیدی اقتصاد کلان نقشی مهمی بعهده دارد.
 
سیاست بانک مرکزی بر این استوار است که، نرخ ارز بایستی با توجه به شرایط اقتصاد کلان کشور، ازجمله روند ارزش صادرات نفتی و غیرنفتی، تراز خارجی و جلوگیری از هدررفت منابع ارزی کشور سامان گیرد.
 
مقاومت در مقابل کاهش نرخ ارز از سوی کسانی که ارز دارند، را می‌توان درک کرد. ولی، عوامل بنیادی بازار شرایط خود را در هر صورت تحمیل خواهد کرد. در همین راستا، تامل واردکنندگان برای خرید ارز در سامانه نیما نیز  قابل درک است.
 
بانک مرکزی با توجه به همه این عوامل، و با تکیه بر قدرت بازارسازی خود، مسیر حرکت نرخ ارز را رصد کرده و بر اساس مجموعه اهداف سیاستگذاری خود، منابع و ابزارهای در دسترس، آن را مدیریت می‌کند.
 
بنا به درخواست دولت و تأئید مقام معظم رهبری مهلت بررسی لوایح پالرمو وCFT در مجمع محترم تشخیص مصلحت نظام تمدید شده است. توجه داشته باشیم، عدم تعیین تکلیف FATF  می‌تواند در نبود تحریم‌ها مانعی برای سیستم بانکی کشور در انجام مبادلات بانکی بین‌المللی باشد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 6 =