• ۲۲ دی ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۵
  • کد خبر: 121217
نفت

با افزایش موارد ابتلای ویروس در چین، قیمت نفت با نگرانی از ویروس کرونای جدید کاهش یافت.

به گزارش ایبِنا به نقل از رویترز، روز دوشنبه قیمت نفت تحت تاثیر نگرانی مجدد در مورد تقاضای سوخت جهانی در تعطیلات ناشی از ویروس کرونا در اروپا و محدودیت های جدید در چین، دومین کاربر بزرگ نفت جهان، که در آن موارد لبتلای به عفونت جهش یافته، قرار گرفت.

معاملات آتی نفت خام برنت پس از صعود به ۵۶.۳۹ دلار، بالاترین میزان از ۲۵ فوریه سال ۲۰۲۰، با ۶۵ سنت یا۱.۲ درصد کاهش به ۵۵ دلار و ۳۴ سنت در هر بشکه رسید. هر بشکه نفت وست تگزاس اینترمدیت ۴۴ سنت یا ۰.۸ درصد افت کرد و به ۵۱.۸۰ دلار رسید. روز جمعه نفت وست تگزاس اینترمدیت به بالاترین حد خود نزدیک به یک سال گذشته رسید.

مقامات روز دوشنبه گفتند، چین بیشترین افزایش روزانه خود را در ابتلای ویروس طی بیش از پنج ماه مشاهده کرده است، عفونت های جدید در هبی نزدیک پایتخت افزایش یافته است. شیجیاژونگ، مرکز استان و مرکز شیوع جدید، تعطیل است، مردم و وسایل نقلیه  از خروج منع شدند و مقامات سعی در مهار گسترش این بیماری دارند.

بر اساس شاخص سخت گیری آکسفورد که اقداماتی نظیر ممنوعیت سفر و تعطیلی مدارس و محل کار را مشخص می کند، اکنون بیشتر اروپا در شدیدترین محدودیت ها قرار دارند. به گفته یک تحلیل گر، پس از آنکه ولیعهد، محمد بن سلمان، آینده عربستان سعودی را فراتر از نفت نشان داد و عراق قیمت های خود را برای فروش نفت خام به آسیا در فوریه افزایش داد، نفت برنت عملکرد کمتری دارد.

روز یکشنبه، ولیعهد سعودی از برنامه های خود برای ساخت  شهری با کربن صفر در نیوم رونمایی کرد، اولین پروژه بزرگ ساخت و ساز ۵۰۰ میلیارد دلاری در منطقه شاخص تجاری با هدف متنوع سازی اقتصاد بزرگترین صادر کننده نفت جهان.

با اعلام جو بایدن، رییس جمهور منتخب ایالات متحده درمورد تریلیون ها دلار در لوایح جدید امدادی ویروس در هفته جاری، ضررهای قیمت نفت مهار شد، که بیشتر از طریق افزایش وام ها تأمین می شود.

مطابق بخشی از توافق، اکثر تولیدکنندگان اوپک پلاس  برای ثابت نگه داشتن تولید نفت در طول تعطیلات جدید، هفته گذشته با تعهد عربستان سعودی برای کاهش تولید نفت داوطلبانه یک میلیون بشکه در روز قیمت نفت خام در فوریه و مارس پشتیبانی شد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =