لیبی

شرکت ملی نفت لیبی اعلام کرد به خاطر نشتی خطوط انتقال نفت، روزانه ۲۰۰ هزار بشکه از تولید نفت این کشور کاسته شده است.

به گزارش ایبِنا به نقل از راشاتودی، شرکت ملی نفت لیبی اعلام کرد که با وجود نشتی و نقص فنی در خطوط انتقال نفت این کشور، تولید نفت لیبی ۲۰۰ هزار بشکه در روز کاهش یافته و ممکن است طی هفته‌ها یا ماه‌های آینده شاهد کاهش بیشتر تولید نفت این کشور باشیم. 

خط لوله انتقال نفتی که میدان های نفتی سماح و دهرای این کشور را به یکی از ترمینال‌های صادراتی متصل می‌کند، از دیروز به خاطر نقص فنی و انجام تعمیرات فعالیتش متوقف شده است. شرکت ملی نفت لیبی اعلام کرده این خط لوله چندین نشتی داشته و ممکن است تعمیر آنها چند هفته طول بکشد.

شرکت ملی نفت لیبی می‌گوید: کاهش تولید ناشی از نقص فنی در خط لوله باعث شده تا ۱۶ درصد از تولید نفت لیبی کاهش یابد و به حدود یک میلیون بشکه در روز برسد. این شرکت همچنین هشدار داده که پول کافی برای تعمیر تاسیساتی که در طول سال‌های جنگ داخلی در این کشور آسیب دیده است، ندارد. 

لیبی بزرگ ‌ترین دارنده ذخایر نفتی در آفریقا به شمار می‌رود و جزو معدود کشورهای عضو اوپک است که از اجرای توافق کاهش عرضه نفت به بازار جهانی مستثنی شده است. در سال ۲۰۲۰ شاهد افزایش دوباره تولید نفت لیبی بودیم و همین امر یکی از موضوعاتی بود که به چالشی در اتحاد کشورهای نفتی برای محدود کردن عرضه نفت به بازار جهانی تبدیل شده بود. 

در حالی که تولید نفت لیبی کاهش یافته، عربستان هم به صورت داوطلبانه یک میلیون بشکه از تولید خود کاسته و همین امر می‌تواند فشار مضاعفی را برای افزایش قیمت نفت فراهم کند. اعلام رسمی تصمیم ریاض برای کاهش داوطلبانه تولید نفت باعث شد تا شاهد افزایش قیمت این طلای سیاه در بازار باشیم.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =