عزت الله یوسفیان ملا

یک کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه قیمت ارز باید توسط گردش مالی بازار تعیین شود، گفت: زمانی می‌توان بر بالا رفتن ارزش پول ملی تاکید کرد که با گردش اقتصادی همراه باشد.

عزت الله یوسفیان ملا، کارشناس مسائل اقتصادی و نماینده سابق مجلس درباره کاهش نرخ ارز و تقویت ارزش پول ملی در گفت‌ و گو با خبرنگار ایبِنا گفت: تقویت ارزش پول زمانی روی می‌دهد که این مسئله استمرار پیدا کند، به این معنا؛ در شرایط اقتصادی با افت نرخ ارز روبرو شویم.

وی در ادامه اضافه کرد: کاهش یا افزایش قیمت ارز به دو شکل امکان‌پذیر است. اولین مسئله به زمینه‌های اقتصادی بر می‌گردد. به این صورت که درآمد ارزی بر اساس فروش نفت افزایش پیدا می‌کند، در نتیجه واردات کمتر و ذخیره ارزی خزانه زیاد می‌شود. زمانی هم کاهش نرخ ارز ممکن است بر اساس رفتارهای سیاسی داخلی یا خارجی صورت بگیرد.

این کارشناس مسائل اقتصادی در خصوص رفتارهای سیاسی موثر بر قیمت ارز یادآور شد: انتخابات ریاست‌جمهوری در آمریکا یکی از همین موارد است. رفتارهای سیاسی قیمت ارز را به تثبیت نمی‌رساند زیرا یک اظهار نظر توسط هر یک از افراد حاضر در این میدان سبب بالا یا پایین رفتن آن می‌شود. در این مدت مشاهده کردیم تصمیمات آنان بر فرض درباره نفت بر قیمت ارز بسیار موثر واقع ‌شده است.

نماینده سابق مجلس در ادامه تاکید کرد: قیمت ارز چنانچه با بار اقتصادی کاهش پیدا کند، ماندگار خواهد بود زیرا وقتی با یک حرکت سیاسی پایین آید، با یک حرکت سیاسی دیگر بالا می‌رود. قدر مسلم برای کاهش نرخ ارز با بار سیاسی نمی‌توان اعتباری قائل شد و زمانی می‌توان بر بالا رفتن ارزش پول ملی تاکید ورزید که با گردش اقتصادی این اتفاق روی دهد.

یوسفیان ملا در این خصوص اظهار داشت: قیمت ارز چنین نیست که بر فرض دولت از فردا آن را به ۱۰ یا ۱۵ هزار تومان برساند، توسط گردش مالی بازار باید تعیین شود، در چنین شرایطی ماندگاری دارد. نمونه خیلی خوب در این زمینه ساعت است که حرکت دارد و هر لحظه یک زمان را به نمایش می‌گذارد و بدون توقف کار خود را انجام می‌دهد. حرکتی درون ساعت قرار داده نشده، کار ساعت به شکلی است که خود به خود حرکت دارد.

وی در ادامه ابراز کرد: قیمت ارز هم به همین شکل مشخص می‌شود، یعنی مبادلات اقتصادی دنیا در روز آن را مشخص می‌کند، نشان آن هم این است که پیش از مشکلات تحریمی تا قبل از ساعت ۱۰ یا ۱۱ صبح کسی از قیمت آن خبر نداشت، خارج از کشور گردش مالی مورد بررسی قرار می‌گرفت و اعلام می‌شد به جمشید بسم‌الله و ... هم بی‌ربط بود.

این کارشناس امور اقصادی در همین خصوص ضمن اشاره به بحث عرضه و تقاضا افزود: قیمت ارز تابع عرضه و تقاضا و نیازاست، ولی چنانچه یک فردی از یک جای دنیا دست به تهدید ببرد  یا برعکس، قیمت بر همین اساس بالا و پایین می‌شود، همانطور که اشاره کردم این نرخ بی ارزش است و نمی‌توان بر آن تاکید ورزید. قیمت‌هایی که در حال حاضر مشاهده می‌شود، به افرادی که پس از انتخابات آمریکا تعیین شدند و اظهار نظر آنان تا به امروز بر می‌گردد.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =